Ministr zdravotnictví Válek by neměl říkat věci, které nemůže vědět

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) (Ben Skála, Benfoto / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) | FOTO: Ben Skála, Benfoto / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) sdělil v pondělí na tiskové konferenci, jak se bude postupovat při další předpokládané vlně covidu-19. Jeho vyjadřování může poněkud budit obavy, jestli to dopadne dobře.

Dozvěděli jsme se, že heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude „Očkujeme se pro život beze strachu“ a bude mít podtitul „Zdraví přeje připraveným“.

(Týdeník FORUM)

K připravenosti patří i očkování, což kromě jedinců zpracovaných hysterickou antivaxerskou kampaní nebude zřejmě nikdo zpochybňovat. Těch zmanipulovaných lidí je u nás hodně, ale už se s tím nejspíš nedá mnoho dělat. Jsme ve fázi, kdy se u některých občanů povedlo narušit způsob přijímání a zpracování informací a jakákoli fakta jim zapadají do předem připravených formiček. Celkem banální fakt, že proti některým nemocem, které se v čase mění, je třeba očkování opakovat, si vysvětlují na škále od „jde jen o byznys farmaceutických kolosů“ po „chtějí nás ovládnout vstřikováním čipů“.

Ministr Válek řekl: „Očkování se pravděpodobně bude muset opakovat tak dlouho, dokud ten virus s námi bude.“ To bude. Odpovídá to zdravému rozumu, tomu skutečně zdravému, ne té směsi „myšlenkového“ bláta, které do lidí pumpují dezinformační weby, bohužel za pomoci různých pop doktorů, právníků zvláštního ražení, astrologů a zpěvaček. Kromě vlny covidu, snad už menší, se dočkáme nejspíš vlny mouder, kde se nám odhalí, že covid neexistuje, vyrobili ho v tajných amerických laboratořích na Ukrajině, není třeba proti němu nic dělat a pomůže proti němu odčervovadlo a další preparáty. Že odčervovadlo a další preparáty vyrábějí ty samé farmaceutické koncerny, které Pomocná škola života odhalila jako vakcinační masové vrahy, myslitelům nikterak nevadí. Možná zase přispěchají nějací primáři s názory na účinek toho či onoho léčiva ze svého oddělení místní nemocnice na kraji města.

Tolik k atmosféře ve společnosti, které ministr Válek sdělil, že ministerstvo rozhodně nebude zavádět nějaká drakonická opatření, protože ta podle něj znamenala „jen obrovské ekonomické ztráty“.

()

Tady nás může napadnout, jak pan ministr ví, že opatření znamenala jen obrovské ekonomické ztráty, a jak ví, že se nebudou žádná drakonická opatření už zavádět. To první, protože použil slůvko „jen“, nemůže ničím doložit.

Náš místní problém je v tom, že covid přišel v době působení neschopné vlády Andreje Babiše a jeho sociálně demokratického přívěsku. Babišovi a spol. se povedlo zpackat a zkompromitovat úplně všechno.

Fakta jsou ovšem taková, že na jaře 2020 byla opatření tak drastická, že to covid výrazně zastavilo. Problém byl v tom, že některá byla zmatená, stále se měnila pravidla, ministerstva se nenamáhala své postupy právně dobře podložit a své počínání vysvětlit. Peníze vynaložené údajně na podporu lidí postižených lockdownem se utratily z větší části zbytečně. Výsledkem byl posměch a nedůvěra. Vůči vládě, vůči odborníkům, jejichž rady prý nepomáhaly (přitom se jim v praxi moc nenaslouchalo), ale kdejaký šaman hlásající vítězství ducha nad hmotou (na placených přednáškách) se vezl na vlně popularity.

V září 2020 byla vláda tak opojena pocitem, že jsme premianti, že se jakákoli další opatření odkládala. Počet případů nakažených přitom hned po prázdninách rostl. Jenomže před říjnovými krajskými volbami by vypadlo hloupě nějak lidi dráždit nepříjemnostmi, tak se nechal covid běžet, až jsme se dočkali čísel kolem 12 tisíc nakažených denně a dvou stovek mrtvých denně. Pak jsme si to zopakovali před Vánocemi, a ještě jednou v únoru a březnu 2021 a od října do ledna 2022.

()

Aby opatření fungovala, musí se zavést včas, musí se dodržovat a musí mít nějakou logiku. Babišova vláda má svou zbabělostí a neschopností spoluodpovědnost za smrt 40 tisíc lidí. Jenže to neznamená, že opatření přinesla „jen obrovské ekonomické ztráty“, jak tvrdí ministr Válek. I ty zmatené, dramatické a někdy právně pochybné akce na jaře 2020 zřejmě mnoha lidem zachránily život, dalším ušetřily dlouhodobé zdravotní problémy. Opatření zaváděná pozdě na podzim téhož roku už dopadla zle.

Nemůžeme nechat historii proběhnout ještě jednou, abychom si vyzkoušeli důsledný „promořovací způsob“. Z toho, co jsme viděli jinde, by to znamenalo zbytečné mrtvé a poškození ekonomiky. Za každého mrtvého si musíme dosadit ještě násobek lidí s poškozeným zdravím a zdrcené pozůstalé, škody těžko měřitelné, ale docela dobře představitelné. Pokud někdo začne vykřikovat „ale ve Švédsku…“, je dobré mu připomenout, že první vlnu covidu Švédsko nezvládlo a krom toho tam třeba počet lidí pracujících na home office stoupl ve státním i soukromém sektoru na dvojnásobek, a to byl už předtím dost vysoký. To je totiž takový neviditelný lockdown. Jenže chtějte po Češích něco dobrovolně.

Máme naději, že díky proočkovanosti a získané imunitě už prodělaným onemocněním na tom snad budeme lépe. Ono ministerské heslo „zdraví přeje připraveným“ je ale nějak divně formulované. Zdraví není „někdo“, nemůže nikomu nic přát, je to stav. Přesnější by bylo říct, že „kdo chce mít naději na zdraví, ať se připraví“. Jestli je tato společnost, zvláště mentálně, připravená, se ještě uvidí. Zatím se připravují oddíly dezinformačních švábů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články