Ministrem kultury bude zřejmě „Míla“ Rozner

SPD

Miloslav Rozner | FOTO: SPD

Kdo se stane ministrem kultury? Snad Ringo Čech? Nebo rudý básník Karel Sýs? Nebo i stále žijící a stále nenávistně píšící Kojzar? Vypadá to, že nyní už je možné všechno. Zdá se ale jedno – nikdo za sociální demokracii to nebude.

Otázkou je, zda ČSSD bude vůbec ve vládě. Předseda Hamáček se ptá premiéra Andreje Babiše, zda je tam ještě chce. Babiš se ptá Hamáčka, zda tam chtějí být oni. Prezident Zeman se neptá nikoho a dělá si, co chce. A premiér Babiš jej poslouchá a koná. 

Vůbec teď nejde o Michala Šmardu. Stejně jako předtím nešlo o Antonína Staňka. Který mimochodem dostal v lednu možnost prezentovat názory na vcelku prestižním blogu Aktuálně.cz. Využívat toho začal až ve chvíli odvolávání a nyní se snaží upoceně vysvětlit, jak to vlastně je s jeho posledními, velmi kriticky hodnocenými kroky na postu ministra.

Teď jde o to, kdo bude Babiše a jím vlastněné a provozované hnutí ANO podporovat během podzimního klání o rozpočet. Zdá se tedy, že sociální demokraté to nebudou. I když se mezi nimi jistě najde někdo, kdo má k autoritářskému způsobu vládnutí blízko. Třeba poslanec Foldyna, který jako by dával najevo, že by byl rád, kdyby zde vládl Putin, ale Zeman a Babiš mu nakonec stačí. 

Předseda česko-moravsko-slezských komunistů Filip hned, jakmile Babiš hodil na veřejnost výše zmíněný dotaz k Hamáčkovi, přispěchal s ujištěním, že oni, tedy komunisti, velkouzenáře a premiéra v jedné osobě podpoří. Co ale za to bude chtít? Už několikrát vládu tvrdě vydíral a vlastně i úspěšně vydřel. Mohl by pak dostat ministerstvo zemědělství, protože se dokonale orientuje v problematice cen vepřového. 

Ministerstvo zemědělství ovšem asi po očekávaném odchodu ČSSD z vlády volné nebude. Ministr Toman je tam sice za sociální demokracii, dokonce už v roli šéfa resortu do partaje vstoupil, ale jistě se nikam nechystá. Lze předpokládat, že tento představitel agrárních velkopodniků ze strany vyskočí jak z rozjetého vlaku a na pozici zůstane.

Babiš se tedy opře o komunisty, SPD a přeběhlíky. Tudíž je podpoří i poslanec a konspirátor Volný a jeho dva kolegové (exSPD), poslanec a národovec Klaus Jr. s kolegyní (exODS), poslanec a putinovec Foldyna (budoucí exČSSD). Tudíž by v tom byl čert, aby Babiše alespoň 101 hlas nezískal. 

A když už ten 101 bude mít, prezident Zeman jej jistě pověří sestavením vlády kdykoliv. I v případě, kdyby se nějakým záhadným způsobem podařilo opozici tuto či staronovou vládu shodit vyslovením nedůvěry. Prezident jistě nezopakuje ostudný krok z roku 2013, kdy po pádu Nečasovy vlády odmítl stojedničkovou většinu ODS a partnerů a poslankyni Němcovou sestavením vlády nepověřil. Vždyť jen idiot nemění názory a moudrý kmet už ví, že 101 je dobré číslo, ať už jde o kohokoliv. Kromě ODS, TOP09, KDU, Stan a především ČSSD.

A tak se můžeme těšit, že ministrem kultury se stane někdo nový, neotřelý, se zkušenostmi z resortu. Míla Rozner dodnes jezdí s lídrem agrometalu, kapelou Argema, a nechce do ničeho moc zabrušovat. Dobrý kandidát. Ringo Čech je muzikant, humorista a malíř, vždyť namaloval obraz Zvířátka obdivují prezidenta či co. Skvělé. Karel Sýs píše pěkné básničky, je levičák a má dobré zkušenosti s normalizací, takže je výbornou volbou. No a Kojzar? To je kultura sama o sobě, člověk, který dokáže psát i v rachotu estébáckých výslechů, jak prokázal v lednu 1989, kdy si pilně zapisoval postřehy přímo ve výslechové místnosti během výročí Jana Palacha ve Všetatech.

Česká politika vymknuta z kloubů šílí. Dočkat se můžeme nyní skutečně už čehokoliv. Tragédie i kankánu, filharmonie i Evy a Vaška. Ale k smíchu to už opravdu není. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner