Podle serveru Novinky.cz se novým ministrem kultury má stát Lubomír Zaorálek. A jak web uvádí, podle zdrojů z ČSSD na nabídku křesla ve vládě kývl.

„Žádná jména nebudu komentovat, oznámím až jméno kandidáta,” napsal Novinkám šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Hamáček chce oznámit jméno nového kandidáta na ministra kultury ještě předtím, než v pátek zasedne předsednictvo strany. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce okamžitě poté, co mu Hamáček sdělí svůj návrh, stáhnout nominaci místopředsedy ČSSD Michala Šmardy a navrhnout prezidentovi nového kandidáta.

Hamáček neočekává, že se budou opakovat problémy, které provázely Šmardovu nominaci. Ten se jí v pondělí vzdal kvůli výtkám prezidenta Miloše Zemana i předsedy vlády. Regionální lídři ČSSD nechtějí spekulovat, kdo by měl být novým kandidátem.

Spor o výměnu ministra trvá už čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Minulou středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury. ČSSD požádal o navržení jiného kandidáta. V závěru minulého týdne Šmardu odmítl i Babiš, mimo jiné kvůli jeho výrokům z poslední doby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora