Ministři hlasují jako Babišovy ovečky. Schválili drzou reakci na rezoluci EP a prohloubili ostudu státu

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Jako z dílny Agrofertu. Přesně tak vypadají části textu, který vláda schválila v reakci na rezoluci Evropského parlamentu o Andreji Babišovi. Použité výrazy, stavba vět, celkový postoj. Vše je mimořádně podobné komunikaci, kterou v této kauze nastavil Agrofert. Soukromá společnost Agrofert má stejný postoj jako Česká republika. Tak hluboko tato země klesla.

Vláda Andreje Babiše naprosto udivujícím a drzým způsobem odmítla závěry Evropského parlamentu a zároveň jej ostře napadá. V reakci vlády se kupříkladu píše: „Bez jakékoliv znalosti konkrétní věci Evropský parlament pobízí k činění kroků v trestněprávní rovině, čímž činí politický a mediální tlak na justiční systém v ČR. Takový postoj je zcela jasným zásahem do vnitřních záležitostí členského státu, navíc účelově a subjektivně projeveným na konkrétní případ. EP v této souvislosti nerespektuje průběh auditního procesu a činí expresivní konstatování, které se neopírá o žádné relevantní odborné posouzení.“  I to stojí podle ČTK v textu, který dnes schválila vláda. Ta také měla konstatovat, že se europoslanci vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu.

Pro srovnání si připomeňme několik částí z vyjádření Agrofertu starého několik dní: „Jde o hrubý zásah do probíhajících auditních řízení Evropské komise s Českou republikou, která se nás přímo týkají. Jde o očividný pokus tato řízení ovlivnit. Zarážející je také bod usnesení, ve kterém Evropský parlament ,vítá obnovení vyšetřování‘ našeho bývalého akcionáře ve věci Čapího hnízda. Ptáme se, kde je presumpce neviny a co mohou poslanci Evropského parlamentu vědět o detailech a okolnostech probíhajícího vyšetřování. Nezbývá nám než konstatovat, že může jít o nátlak na nezávislé české orgány činné v trestním řízení.“

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO)  (ČTK)

Vláda tedy používá ve svém stanovisku stejné věty, jaké již použili manažéři Babišova holdingu zaparkovaného do svěřenských fondů. Zdá se, že stanoviska vlády České republiky a holdingu Agrofert píše stejný autor. Ministři se tak nechali zatáhnout do rozsáhlého skandálu a sami se dnes svým hlasováním ocitli ve střetu zájmů, když hlasovali o věci, která se týká jejich nadřízeného. Přitom je evidentní, že nehájí finanční zájmy České republiky a Evropské unie, ale finanční zájmy premiéra, jeho rodiny a jeho firmy.

Ministři si také neuvědomují, že se jich Evropský parlament neptá na jejich názor. Požaduje, aby učinili opatření, po kterých nebude premiér zneužívat své funkce a přestane rozdělovat, čerpat a kontrolovat společné evropské peníze.

Ministři vlády Andreje Babiše dnes zásadním způsobem prohloubili ostudu České republiky. Babišovi nepomohli, naopak, europoslanci nejsou zvědaví na silácké a drzé řeči někoho, kdo píše stanoviska Agrofertu a české vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články