Ministryně Benešová podá kárnou žalobu na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana kvůli Vrběticím

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)  (ČTK)

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | FOTO: ČTK

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) chce podat kárnou žalobu na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Benešová to potvrdila deníku Právo. Ministryni vadí mimo jiné Zemanova veřejná vyjádření týkající se vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. 

Kárnou žalobu na nejvyššího státního zástupce by řešil Nejvyšší správní soud a Pavel Zeman by mohl být dokonce i odvolán. Deník Právo uvádí, že podle ministryně spravedlnosti neměl Zeman o případu hovořit. Když tak učinil, jednal údajně v rozporu se zákonem o státním zastupitelství.

FORUM 24 (archiv)
„Zcela určitě porušil zákon… Překračuje kompetence dané zákonem,“ řekla pro deník Právo Benešová a dodala: „Podle zákona neměl v té věci vůbec vystupovat. On není ani dozorovým, ani dohledovým státním zástupcem. Pasoval se do role jakéhosi generálního prokurátora.“

Konkrétně jde o veřejné vystoupení Pavla Zemana z 19. dubna, kdy na tiskové konferenci po jednání vlády hovořil o trestním řízení týkajícím se výbuchů dvou muničních skladů ve Vrběticích i o podezření, že za nimi stáli dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU.

Zeman podle Benešové porušil ustanovení o dozoru a dohledu, kdy vlastně předstírá, že případ dozoruje. „V tzv. kauze Vrbětice se primárně postupovalo při podávání informací jako v každé jiné kauze, totiž hodnotilo se, zda je dán veřejný zájem na informování veřejnosti. Dozorový státní zástupce dospěl k závěru, že tento zájem je dán,“ reagoval na zprávu o kárné žalobě pro deník Právo nejvyšší státní zástupce.

Kárná žaloba na Pavla Zemana se podle ministryně nemá týkat jen Vrbětic, ale více kauz, třeba i jeho angažmá v restitučním sporu kolem majetku šlechtického rodu Czerninů. Pokud Marie Benešová kárnou žalobu na Zemana podá, bude vůbec první ministryní, která něco takového ve vztahu k nejvyššímu státnímu zástupci učiní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]