Nevěří vám koaliční partneři, lidé jsou za blbce. Jurečka se pustil do vlády

Marian Jurečka (KDU-ČSL) (ČTK)

Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: ČTK

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) nepovažuje za vhodné v době diplomatického konfliktu s Ruskem a covidové krize vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Řekla to v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové. Podle opozičních stran by měl kabinet Andreje Babiše skončit. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka prohlásil, že vládě nevěří občané, ani koaliční partneři a má nejnižší důvěru v historii. Šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský vmetl vládě, že na její chaotické rozhodování doplácí celé Česko, vidět je to například na počtu mrtvých. 

Opoziční koalice se liší v postupu, který považují za vhodný. Zatímco SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) sbírá podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě ve sněmovně, Piráti a STAN se kloní k rozpuštění dolní komory a předčasným volbám zhruba na začátku července.

Podpis koaliční smlouvy koalice Spolu (ODS / se svolením autora)

Kromě diplomatického sporu s Ruskem a koronavirové krize Dostálová také argumentovala tím, že do řádných voleb v říjnu zbývají tři řádné schůze poslanecké sněmovny. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že v době krize každá vláda v Evropě potřebuje podporu a důvěru. Obvinil opozici z toho, že šíří atmosféru, aby kabinetu občané nenaslouchali.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by bylo zodpovědné, kdyby premiér Andrej Babiš (ANO) znovu požádal sněmovnu o důvěru. Pokud by k tomu nedošlo, tak by opozice měla vyvolat hlasování o nedůvěře. Když vláda důvěru nezíská, následovat by podle Jurečky mělo jednání o rozpuštění sněmovny. Případně by měla vzniknout vláda na půdorysu všech sněmovních stran.

„Premiér neumí komunikovat ani s týmem své vlády. Dva dny zpátky premiér kritizuje hlavní hygieničku, kterou do funkce prosadil. Říká, že rozhodla něco, s čím nesouhlasí. My lidé jsme za blbce. Vláda není schopná srozumitelně a jednoznačně říkat: teď platí tato pravidla a teď se bude dělat tento konkrétní postup,“ kritizoval vládu Jurečka. „Této vládě nevěří koaliční partneři, ani lidé. Má nejnižší důvěru v historii. Je nutné říci, kdo nese za kroky vlády zodpovědnost,“ doplnil.

Šéf poslanců a první místopředseda STAN Jan Farský uvedl, že čím dříve vláda skončí, tím lépe. Kabinet podle něj ztratil důvěru občanů i sněmovny. „Nejrychlejší a nejčistší cesta je dát lidem možnost ty politiky vyměnit,“ řekl.

„Je to vláda chaotů, na kterou doplácí celá republika. Doplatili na to lidé, jelikož jsme na tom nejhůře s mrtvými, předběhlo nás jen Maďarsko. I v Indii je méně mrtvých na počet obyvatel než u nás,“ pokračoval Farský.

K vyvolání hlasování o nedůvěře je potřeba nejméně 50 podpisů. Pro vyslovení nedůvěry je nutné, aby jej podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Pro rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb je zapotřebí nejméně 120 poslanců.

Prezident Miloš Zeman minulou neděli v televizi Prima zopakoval, že pokud by sněmovna menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD vyslovila nedůvěru, nechal by Babišův kabinet dovládnout v demisi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]