Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová vyšla vstříc jedné z největších realitních kanceláří M&M reality. Vede ji bývalý volební manažer hnutí ANO Petr Morcinek s úzkou vazbou na premiéra Babiše. Na poslední chvíli změnila novelu zákona podle jeho not, což vyvolává vážné otazníky.
[ctete postid=“260328″ title=“Německý Agrofert si krátil daně smlouvou s Čapím hnízdem. Schillerová by měla vysvětlit nečinnost českého berňáku“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2015/07/Babis-Agrofert-385×230.jpeg“ excerpt=“Německý podnik Andreje Babiše Agrofert Deutschland si objednal reklamní práce v “ permalink=“https://www.forum24.cz/nemecky-agrofert-si-kratil-dane-smlouvou-s-capim-hnizdem-schillerova-by-mela-vysvetlit-necinnost-ceskeho-bernaku/“]260328[/ctete]
Změna novely zákona o realitním zprostředkování proběhla neočekávaně při jeho projednávání ve vládě. Je na pováženou i z toho důvodu, že jde proti smyslu této normy, jejímž cílem je posílení ochrany klientů realitních kanceláří. Jelikož rezort pro místní rozvoj vede ministryně rovněž nominovaná hnutím ANO, nelze se ubránit pochybnostem o čítankovém konfliktu zájmů.
Riziko pro klienty
Problém se týká úschov peněz klientů realitních zprostředkovatelů při nákupech a převodech nemovitostí. Jedná se o nemalé částky v řádu milionů korun, které klienti svěřují realitkám, dokud neproběhne celý obchod. V původní verzi novely zákona byla tato praxe nově zapovězena a nedoporučila ji ani Legislativní rada vlády.
Jak letos v únoru zjistil deník E15, vládní legislativci varovali před hazardem, který představuje uložení peněz zákazníků u realitních kanceláří. Tyto prostředky se většinou slévají na provozních účtech těchto firem s jejich běžnou hotovostí, což je pro ně nesporně výhodné.
„Častým případem je potom použití prostředků klientů na financování provozních nákladů realitního zprostředkovatele,“ uvádí ve svém stanovisku Legislativní rada vlády. Pokud by se dostala realitní společnost do insolvence nebo exekuce, hrozí vážné riziko, že by mohli klienti o své peníze přijít.
To byl hlavní důvod, proč došlo v tomto směru ke změně zákona, a úschovy peněz klientů u realitních kanceláří zakazoval. Cílem bylo ochránit zájmy zákazníka, jenž by neměl být vystavován zbytečným rizikům, které sám nezpůsobil, přičemž jsou často ve hře jeho dlouhodobé celoživotní úspory.
V současné době jsou podobné úschovy peněz ošetřeny zákonem pouze pro notáře, advokáty a banky, kde existuje silná kontrola dozorových orgánů. Je vyžadována povinná notifikace úschovy, jsou stanoveny vysoké sankce. U advokátů a notářů navíc zůstávají úschovy ze zákona nepostihnutelné, pokud by se jejich firmy dostaly do problémů s konkurzem či exekucí.
Zásah na poslední chvíli
Z těchto důvodů je zarážející nekoncepční zásah Ministerstva pro místní rozvoj, který míří opačným směrem. Zákaz poskytovat úschovu peněz klientům se změnil pouze na zákaz tuto úschovu aktivně nabízet. V praxi to znamená, že možnost úschov u realitních zprostředkovatelů zůstává zachována, a podle ministerstva záleží jen na klientovi, zda ji využije.
K této na první pohled nenápadné změně došlo letos v lednu při projednávání zákona ve vládě, která ji v této podobě schválila. Ministerstvo argumentuje tím, že podnět vzešel z odborné veřejnosti, podle které je taková úprava k ochraně klientů dostatečná. Jenže tady dochází k manipulaci s fakty.
Většina odborné veřejnosti naopak takové znění zákona nedoporučuje, v čemž je zajedno s vládními legislativci. „Úschovy peněz prostřednictvím realitních kanceláří patří k největšímu ohrožení klientů. Tato skutečnost by měla být upravena mnohem přísněji a striktněji,“ řekla deníku E15 Ivana Cikánková, spoluzakladatelka Realitního vzdělávacího institutu.
Nezbývá než se ptát, proč k tomuto překvapivému veletoči došlo krátce před posunem tohoto zákona do Poslanecké sněmovny, proti vůli odborné veřejnosti a vládních legislativců, ale zejména proti zájmům klientů realitních kanceláří.
Okolnosti tohoto příběhu jsou pozoruhodné. Za zachování současného stavu lobbuje především realitní kancelář M&M reality. Původní novelu zákona považují její zástupci za příliš restriktivní a k zákazu poskytovat úschovy peněz nevidí žádný důvod.
Propojení s hnutím ANO
Tady se dostáváme k jádru věci. Majitel M&M reality Petr Morcinek se angažoval v roli volebního manažera hnutí ANO v kampani před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Už samotná Morcinkova nominace do této pozice byla neobvyklá. Nebývá příliš zvykem, že volební kampaň politické strany dostává na starost externí manažer, který s tímto subjektem nemá nic společného.
Jediným a dostatečně pádným důvodem, proč byla tato významná a odpovědná role svěřena právě Morcinkovi, je jeho úzká vazba na premiéra Andreje Babiše. Šéf ANO měl dokonce majitele realitní kanceláře s ročním obratem 2,4 miliardy korun přemlouvat, aby za jeho hnutí kandidoval.
Morcinek jeho nabídku odmítl s tím, že se nechce stát profesionálním politikem. Přijal však pověření manažersky řídit celorepublikovou volební kampaň ANO. Stal se součástí nejužšího volebního týmu Andreje Babiše.
[ctete postid=“260454″ title=“Babiš váhá s nominací Jourové. Stane se eurokomisařka první obětí auditů?“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Jourová-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Ačkoli se zdálo, že Věra Jourová bude bez problémů pokračovat v roli eurokomisařky, “ permalink=“https://www.forum24.cz/babis-vaha-s-nominaci-jourove-stane-se-eurokomisarka-prvni-obeti-auditu/“]260454[/ctete]
Úzké vazby majitele M&M reality na aparát ANO dostávají celý problém kolem úschov peněz klientů do zcela jiného světla. Obě strany se mohou stokrát dušovat, že nedošlo k žádnému zákulisnímu ovlivňování, z něhož může vytěžit subjekt zájmově propojený s hnutím Andreje Babiše. Indicie vzájemné souhry jsou tak nápadné, že tomu zkrátka nelze uvěřit.
V realitní společnosti velikosti M&M reality se mohou v úschovách točit peníze opravdu ve velkém, v řádu stovek milionů korun. Taková firma se nemůže se zbavit podezření, že tyto peníze využívá k jiným účelům a finančním transakcím, například ke krytí ztrát či k investicím. Případné zapovězení této praxe jí potom může způsobit nemalé problémy.
„Morcinkova novela“
Jaká je dnes situace? Novela zákona prošla koncem dubna ve sněmovně prvním čtením. Podle kuloárových zpráv lobbovali zástupci ANO v čele s Ministerstvem pro místní rozvoj za její prosazení.
Opoziční poslanec Dominik Feri (TOP 09) připravil pozměňovací návrh, který do novely zákona vrací to, co původně obsahovala. Používání úschov realitním kancelářím opět zcela zakazuje, což není v souladu se zájmy M&M reality, ale jejích klientů, jakožto zákazníků všech realitních kanceláří.
„To je velmi nestandardní a naznačuje to velké zájmové tlaky,“ komentuje Feri tento obrat deníku FORUM 24. „Ministerstvo řekne ,Úschovy bude poskytovat pouze určitý okruh kvalifikovaných subjektůʻ a na jednání vlády se do toho zasáhne způsobem, který by nadále umožnil mísení prostředků klientů s provozními prostředky realitního zprostředkovatele.“
Lobbing za účelovou a s nikým řádně neprojednanou změnu zákona musel být beze sporu silný. „Otázkou zůstává, zda byl veden přímo na ministryni Dostálovou, nebo zprostředkovaně přes premiéra Andreje Babiše,“ říká k tomu Feri. „V projednávání v Ústavně právním výboru budeme pokračovat v září a tento pozměňovací návrh má myslím relativně velkou podporu,“ dodává ke své aktivitě.
Brzy se tedy ukáže, kde kdo stojí. Konflikt zájmů není pro vládnutí Andreje Babiše neznámým pojmem, naopak jeho setrvalou definicí. Jak se nyní na tomto příkladu ukazuje, nemusí se týkat jen zájmů samotného předsedy vlády, ale i všech dalších úrovní.
„Morcinkova novela“ zákona zaštiťovaná rezortem v hájemství hnutí ANO je dalším lakmusovým papírkem, jak hluboko prorůstá oligarchovo impérium do státních struktur.