Ministryně financí Alena Schillerová plánuje založit státní banku

Ministryně financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (oba za ANO) (FB Úřad vlády)

Ministryně financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (oba za ANO) | FOTO: FB Úřad vlády

V rozhovoru pro Deník N ministryně financí Alena Schillerová (ANO) popsala svůj záměr vytvořit státní bankovní dům. Ministryně se odkazuje na německou rozvojovou banku KFW. Schillerová vychází ze zkušeností se státem garantovanými úvěry u bank, s nimiž stát přišel jako s jedním z prvních nástrojů v boji s ekonomickými následky pandemie koronaviru.

„Ze dne na den jsme byli postaveni před problém. Stát musel velmi tvrdě vyjednávat se subjekty, které si na jedné straně uvědomují, že to jsou jejich klienti, na druhé straně jsou to přece jenom komerční hráči,“ zdůraznila pro Deník N šéfka rezortu financí.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Schillerová vylíčila, jak během koronavirové krize ona a její spolupracovníci museli tři dny a tři noci vyjednávat s komerčními bankovními institucemi o tom, jak se nastaví státní záruky za úvěry u komerčních bank.

Ministryně uvedla, že pandemie ukázala, že je dobré mít svou státní banku, která mimořádnou situaci zvládne. Proto se chce inspirovat u německé rozvojové banky KFW, s jejímiž zástupci se plánuje během července spojit a probrat s nimi podrobnosti ohledně toho, jakým způsobem banka funguje.

„Záruční věci si dělají sami, sami si nastavují úroky, dělají to přímo státní úředníci té banky,“ řekla pro Deník N Schillerová a dodala: „To jim upřímně závidím, z toho bychom si měli vzít poučení.“ Zároveň upozornila na to, že vznik nové bankovní instituce není možné stihnout během tohoto volebního období a je potřeba se o něm bavit s opozicí.

Deníku N záměr vytvořit státní banku rovněž potvrdil ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. Podle jeho vyjádření na koncepci banky pracují s NERV a bude i součástí hospodářské strategie České republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]