Vzpomínáte ještě na vystoupení ministryně financí Aleny Schillerové ohledně zdanění tzv. církevních restitucí? Bylo to začátkem září 2018 a tuto „krádež na druhou“ samozřejmě obhajovala. Finanční náhrady za ukradený majetek, který církvím nemůže být vrácen v podobě nemovitostí, mají podléhat dani, kterou má zaplatit okradený. Že tuto neuvěřitelnou a zřejmě i neústavní nemorálnost protlačuje a s největší pravděpodobností také protlačí vládní hnutí ANO s ČSSD, podporovány pokračovateli oněch tehdejších zlodějů čili komunisty, víme už dlouho. 

Od Aleny Schillerové jsme se ale dozvěděli i něco nového. Tedy až poté, co opět zopakovala oblíbenou mantru, že církevní náhrady byly nadhodnocené, a právě to že by mělo srovnat navrhované zdanění.

„Udělali jsme si už dřív pro pracovní účely rychlou analýzu, zda ceny odrážely realitu, a na základě toho jsme přesvědčeni, že ceny byly vyšší,“ sdělila veřejnosti, například prostřednictvím deníku Právo.

Máme analýzu, tvrdila tedy se vší vážností ministryně financí.

Zpravodajský server Seznam Zprávy se ovšem s pouhými jejími slovy nespokojil. Po mnoha předešlých zkušenostech, kdy leccos, co padalo z úst představitelů ANO, bylo nakonec úplně jinak, není divu. S jednoduchým dotazem se tedy obrátili na Ministerstvo financí. Téměř v duchu populárního meme „Máte analýzu? A mohli bychom ji vidět?“

Nebylo to ale tak jednoduché. Podle vylíčení Seznamu přišla po patnácti dnech odpověď. A ta zněla, že na to, aby se žádaný dokument na ministerstvu pokusili najít, potřebují ještě dalších deset dní. Jiřího Ovčáčka, známého dlouholetého hradního pátrače po neexistujících písemnostech, si na to ale asi nenajali, protože už za dalších patnáct dní bylo hotovo.

„Analýzou v zaznamenané podobě Ministerstvo financí nedisponuje,“ odepsal Seznamu vedoucí informační kanceláře MF ČR Mgr. Polanský.

Co si tedy má nebohý občan myslet?

Věřte nám, analýzu máme.

Aha, tak vlastně nemáme.

Tak snad aby už si konečně vzali k srdci heslo, které dal majitel hnutí ANO Andrej Babiš před časem napsat na billboardy: Neblábolit. 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner