Ministryně Hubáčková: Viník v kauze Bečva se najde těžko, důkazy neexistují

(Archiv)

FOTO: Archiv

Šéfka resortu životního prostředí Anna Hubáčková se dlouhodobě prezentuje jako politička, jejímž velkým tématem je voda. S tím logicky souvisí sucho a tragický požár v Českém Švýcarsku, který její ministerstvo nyní řeší. A v rozhovoru pro Týdeník FORUM Anna Hubáčková říká, že ohledně havárie na Bečvě došlo k tomu, že dnes neexistují prvotní vzorky z místa. Účelovost? Nedbalost? To už se podle ní prokázat nepodaří.

Jak hodnotíte situaci ohledně požáru v Českém Švýcarsku? Co bude ve Hřensku a okolí nejvíc potřeba?
V první řadě chci říci, že požár nevznikl zaviněním národního parku. Jde prostě o klimatické změny, které s sebou nesou extrémní jevy. Jsou to povodně, přívalové deště, tornáda a v době extrémního sucha i požáry. Pravděpodobně svoji roli sehrál lidský faktor i počasí, hlavně vítr, který nečekaně požár šířil. Byl to extrémně velký oheň na rozhraní dvou států. Bylo použito nevídané množství prostředků včetně pomoci od Evropské unie. A poučení do budoucna? Velká koordinace s obcemi a jejich hasičskými sbory. A hledáme nejlepší způsob, jak takové požáry detekovat. Dnes již existují vhodné systémy, nemůžeme sice zabránit všemu, ale chceme se vydat tímto směrem. Musíme tak velkým požárům co nejvíce předcházet.

A co pomoc národnímu parku?
Rozlišujme přírodu samu a majetky. Příroda vždy prožívala požáry a umí si s jejich následky poradit. Kdyby člověk uměle zasáhl, nebylo by to dobře. Jinou otázkou je, jak spolupracovat s obcemi na obnově majetku. V první fázi jsme našli rezervy v dotačních programech, budeme se věnovat komunikacím, osvětlení, čistírnám odpadních vod a dalším důležitým věcem. Zjistilo se například, že vodní zdroj v obci Mezná je málo kapacitní a nepokryje potřeby v případě požáru. Musíme tedy zkusit hledat řešení, kterým bychom pomohli zkapacitnit stávající vodovod tak, aby stačil i v případě požáru. Ve spolupráci s obcemi tedy budeme hledat cestu, co všechno obnovit, co zlepšit a jak na to sehnat peníze. A národní park jako instituce? Jakmile skončí nebezpečí požáru, musíme zjistit, v jakém stavu jsou turistické cesty, jednotlivé lávky a objekty, které se tam nacházejí. Zkontrolovat musíme…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články