Ministryně Marksová exkluzivně pro SF: Na mém hrobě bude tančit Babiš!

ČTK

Michaela Marksová | FOTO: ČTK

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová je mezi nejvíce ohroženými členy vlády – právě o ní se mluví, že bude tím, koho vymění premiér Bohuslav Sobotka. Svobodnému fóru poskytla exkluzivní rozhovor.

 Premiér Sobotka jednal na Hradě o odvolání tří ministrů ČSSD. Padlo prý i vaše jméno. Už balíte?

Nebalím! Ministerstvo práce a sociálních věcí jako jediné ze všech dokázalo vysoutězit nové IT systémy, což ušetří asi tři sta milionů korun ročně. Navíc jsme nejlepší v čerpání evropských fondů. A prosadili jsme spoustu změn  v řadě různých oblastí, pro důchodce, pro rodiny s dětmi, zdravotně postižené… Po Drábkových zásazích jsme zkonsolidovali úřady práce a….

..zadržte, paní ministryně, to by měl slyšet spíš pan premiér, až si vás pozve na kobereček…

…ale já jsem šla do politiky skutečně proto, abych věci měnila! A ať už se premiér rozhodne personálně jakkoliv, tak čas, který mi ve funkci ministryně bude zbývat, chci maximálně využít, abych zlepšila životní úroveň Čechů a Češek.

Vraťme se k premiérovi, v ČSSD jste oba dlouho, jste přátelé?

Náš vztah je profesionální a dodnes si vykáme. Při našem „slavném“ puči jsem stála za ním. Pro mě v tu chvíli představoval cestu k moderní sociální demokracii.

A dnes?

……..

Tak jinak, kdyby se teď  v ČSSD rozehrál lánský puč číslo 2, stála byste znovu za svým stranickým šéfem?  

Šla bych podpořit tu verzi sociální demokracie, která bude naplňovat svojí levicovou politiku.

Nepřipomíná vám celá ta situace okolo odvolání ministrů tak trochu soutěž StarDance?  Můžete tančit jako Bůh, ale odpískají vás jenom proto, že nejste zrovna miláček davů..

Já pořád věřím, že za mě mluví má práce a ty spekulace kolem mě se míjí s realitou. V popularitě problém nevidím: v říjnovém výzkumu STEM jsem na třetím místě ze sociálních demokratů – tedy po premiérovi a kolegovi Zaorálkovi. A první mezi ženami! Takže tančím docela obstojně…

Jak tedy vnímáte vládní  „přepřahání“   rok před parlamentními volbami? Agentury tvrdí, že vaše strana v průzkumech padá, nejde tedy spíš o silácké gesto a pokus, jak přitáhnout sociální demokracii zpět voliče? 

Premiér chce dodat ČSSD novou dynamiku. S tím já rozhodně souhlasím, změny jsou určitě nutné. Musíme zprofesionalizovat volební kampaně, fungování Lidového domu, dotlačit sociálně demokratické zákony do konce. Co se týče personálních změn, je to samozřejmě jeho výsostné právo. Ale uvidíme, co se stane.

Zkusme to ještě jinak, může jít o úlitbu předsedy ČSSD prozemanovskému křídlu ve straně  po neúspěchu v podzimních volbách?  Čeká vás stranický sjezd a vás tam řadí po bok nepopulárního Jiřího Diesntbiera… 

Toto dělení odmítám. S prezidentem Zemanem nemám osobní problém….

Ale on s vámi nejspíš ano. Prezident vás spolu s Jiřím Dientsbierem považuje, podle našich zdrojů, za jeho kritiky uvnitř ČSSD. Bylo by vaše odvolání ústupkem Hradu?

Já se k žádným dlouholetým kritikům neřadím a opravdu nemám pocit žádné nesnášenlivosti. S panem prezidentem mám, myslím, naprosto normální vztah.

Kdybyste  teď byla v kůži předsedy vlády, co byste práci  ministryně Michaely Marksové na premiérském koberečku určitě vytkla?

Vždycky šlo něco udělat lépe a více. A některé věci možná lépe medializovat. Jenže náš úřad je obrovský, v zemích Evropské unie bývá totiž běžně rozdělen dokonce na dva. A když chceme novinářům poctivě odpovídat, je to tempo velmi rychlé a je tak náročné převést odpovědi do srozumitelné, tedy neúřední řeči. Ale s profesionálním PR potřebujeme určitě pomoci…stejně jako celá vláda i celá ČSSD. Mně rozhodně nevyjímaje.

A za co byste Michaelu Marksovou naopak pochválila?

Hrozně moc oblastí se povedlo zlepšit. Podmínky pro pracující rodiny, valorizace penzí, rekordně se zvýšila minimální mzda, platy ve veřejné sféře také rostly, valorizoval se příspěvek na péči, naopak klesly výdaje na hmotnou nouzi. Takže české domácnosti se, myslím, mají reálně lépe. A to je pro mě nejdůležitější.

Také řešení problematiky menšin, kterou jste podle kritiků ve své práci dost akcentovala, prý nikoho extra nezajímá. Věnuje se jim z podstaty své funkce i Jiří Dienstbier.  Může to být také argument pro vaši obměnu ve vládních křeslech?

To jste mě zaskočil, vůbec si nejsem vědoma, že bych se zabývala menšinami. Je ale pravda, že jsem hodně mluvila o ubytovnách, po naší novele zákona o hmotné nouzi se snížil doplatek na bydlení vyplácený do ubytoven a ubytoven dnes celkově ubývá. Mluvím hlavně o zdravotně postižených, dětech či seniorech, o zaměstnancích v sociálních službách… a tvrdě jsem bojovala za horníky.

Dobře, ale co další oblast, za kterou jste kritizována? Nezalekl se nakonec premiér kritiky obcí, která  se na vás snesla za zákon o sociálním bydlení? Podle starostů  chcete na obce e uvalit povinnost zajistit bydlení statisícům lidí za peníze z obecní kasy. A obce prý tím finančně zruinujete….

Za prvé není zákon ještě účinný. A za druhé všechny problematické body se starosty komunikujeme a snažíme se udělat kompromis, který umožní vznik systému sociálního bydlení, po kterém tu voláme už přes dvacet let! Peníze na klienty budou obce přijímat ze státního rozpočtu, žádné město ani vesnici ten zákon určitě finančně nezruinuje. A o připomínkách se jedná v těchto dnech, takže ještě není proč se čehokoliv lekat…

Dobře, ale není to přeci jen drahý sociální experiment? Byty se budou rozdávat jako na běžícím pásu a stát bude dělat svojí politiku na úkor obcí, které budou finančně padat na ústa a klesne jim životní úroveň..

Určitě ne, naprostá většina financí půjde ze státního rozpočtu, případně z evropských fondů! A už dneska jen na dávkách na bydlení platíme kolem třinácti miliard ročně, přičemž do ubytoven z toho jdou necelé dvě. A mimochodem, v Rakousku je sociální bydlení rozsáhlé a otevřené, dosáhne na něj teoreticky 80 % Rakušanů. Přesto ty náklady na veřejnou podporu bydlení jsou nižší než u nás. A i náš návrh počítá ve střednědobém horizontu s finanční úsporou státního rozpočtu. Sociální bydlení mají mít v rukou obce, ne spekulanti a byznysmeni s chudobou. 

Narovinu, paní ministryně, pokud budete  odvolána, nebudete se tedy cítit jen jako obětní beránek  premiéra na oltáři jeho záchrany?  

Je čistě na premiérovi, koho bude mít v týmu. Pokud to prospěje sociální demokracii, tak se podřídím. Ale žádné rozhodnutí dosud nepadlo a já budu až do koncepracovat na plné obrátky ve funkci ministryně práce a sociálních věcí.

Přesto: jste i místopředsedkyní ČSSD, tak jak se vám bude s jejím předsedou, ukončí –li nakonec vaši vládní kariéru, dál spolupracovat? To asi nebude úplně jednoduché..

Pro ČSSD pracuji už 20 let, většinu času bez placené funkce. A hodlám v tom pokračovat.

Ani špetka hořkosti?

Život jde dál….

Kdo všechno bude v případě, že ve vládě přeci jen skončíte,tančit na vašem „hrobě“ ?  Andrej Babiš? Miloš Zeman? Nebo jeho pátá kolona v ČSSD pánové Foldyna, Škromach,  Huml, Zimola, Hašek a další ?

Nejvíc by se asi smál Andrej Babiš. Uskutečňuji totiž sociálně demokratickou politiku a ta mu, jak známo, bytostně vadí. Má skutečně naprosto jiné zájmy.

A váš tip na dárek na rozloučenou? Dostanete zadarmo vzdělávací kurz v Pekingu, jak se naučit stabilizovat společnost? 

Vy si děláte legraci, ale Ministerstvo práce a sociálních věcí je opravdu zapojeno do projektu mezi Evropskou unií a Čínou na téma zavádění systémů veřejného sociálního pojištění. Takže do Číny klidně poletím a třeba hned rovnou přednášet. Ale narovinu, když dárek, tak raději do Izraele a na kurs hebrejštiny….

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner