Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO) opětovně prokázala svou nekompetentnost. Svým rozhovorem pro kremelský dezinformační server Sputnik vzbudila velký údiv mezi analytiky zahraniční politiky. Zpráva o její pomoci ruské propagandě přichází krátce po jejím nechvalně proslulém vystoupení na obranu přemrštěných cen telefonních operátorů.

Rozhovor dezinformačnímu serveru Sputnik, na nějž jako první upozornil server Aktuálně.cz, představuje hned dvojí problém. Tím prvním je samotný fakt, že tomuto demaskovanému nástroji hybridní války vůbec jde ministerstvo na ruku. „Ministr české vlády by neměl legitimizovat dezinformační média, která se snaží destabilizovat demokratické společenství. Paní ministryně udělala chybu. V Moskvě se nejspíš radují,“ reagoval na počínání Novákové bývalý velvyslanec v USA i v Rusku Petr Kolář.

Sputnik od začátku své existence v roce 2015 otevřeně přiznává, že je součástí ruského státního mediálního koncernu Rossija Segodňa. To, že se s ním Babišův aparát baví, vypovídá o vážnosti, jakou připisuje varování českých tajných služeb i práci Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. „Rozhovor ministryně průmyslu na známém nástroji ruské vládní dezinformační kampaně Sputniku považuji za její absolutní politické selhání,“ hodnotí situaci Jakub Janda z think tanku Evropské hodnoty. Podle Jandy představitelka vlády členského státu svým vystoupením na známé ruské vládní dezinformační platformě sehrála roli přihrávače ruské zahraniční politiky.

Hlavní potíž je ovšem obsah účelově načasovaného rozhovoru. „Ve dny, kdy její šéf (český premiér) jedná s našimi spojenci ve Washingtonu o energetice, tak česká ministryně průmyslu de facto pro ruskou dezinformační mašinérii chválí ruský plyn, který bezpečnostní instituce považují za nástroj ruského vydírání západních států,“ upozorňuje Janda. Paní ministryně tím podle něj prokázala nulovou schopnost chápat kontext mezinárodní bezpečnostní politiky a fakticky tak podkopává pozici českého premiéra.

Vedoucí tiskového oddělení ministerstva Miluše Trefancová serveru Aktuálně přiznala, že o záměru ruské státní tiskové agentury Ria Novosti publikovat rozhovor na Sputniku předem věděla, ale Novákovou o tom neinformovala. To ovšem na situaci nic nemění. Nehledě na to, že před Sputnikem se má mít na pozoru každý úředník, samo načasování rozhovoru mohlo ministryni varovat. „Kdo za to na ministerstvu může, je ve výsledku jedno, fakticky pomohla legitimizaci nepřátelského nástroje Ruska,“ uzavírá Janda.

Obsahem Sputniku se průběžně zabývá Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které vyvracelo mimo jiné falešnou zprávu Sputniku o tom, že v Praze demonstrovalo sto tisíc lidí proti úpravám pomníku maršála Koněva. Protestu proti doplňkovým tabulím, které měly informovat o tom, že kromě osvobození Prahy v roce 1945 vedl Koněv také ruskou invazi do Maďarska, se ve skutečnosti zúčastnilo jen pár desítek lidí. Sputnik je ovšem podobných nesmyslů plný.

Revue Forum Banner