Ministryně Schillerová jako prodavačka hrnců. Pod stromeček máme svým milým nadělit dluhopisy

Ministryně financí Alena Schillerová nabádá k nákupu dluhopisů pod stromeček. (Facebook Alena Schillerová)

Ministryně financí Alena Schillerová nabádá k nákupu dluhopisů pod stromeček. | FOTO: Facebook Alena Schillerová

V téhle zemi už se skoro nedá dělat satira. Realita se od ní totiž často vůbec nedá rozeznat a mnohdy ji i dalece předčí. Například když ministryně propastného zadlužování… chci říct ministryně financí Alena Schillerová (ANO) myslí na naše blízké tak, že nás s dojímavým pohledem dámy z telemarketingu nabádá k zakoupení státních dluhopisů. Vždyť kdo by chtěl pod stromečkem nalézt něco jiného než dluhopis? Navíc takový, který neomrzí? S pamětním listem k tomu. Radost na celá léta. Myslíte, že je to vtip? Tak není.

Státní finance jsou na tom zle. Vinou neschopné, nezodpovědné, nesmyslně rozhazovačné vlády, která se nadobro vzdala rozpočtové odpovědnosti a obří schodky plánuje i do dalších let. Už teď je jasné, že dnešní dluhy – které nepadají jen na vrub nikým nezaviněné koronavirové krize – budou splácet nejspíš i naši vnuci. „Bezprecedentní deficit směřuje k rozvratu veřejných financí. Nadměrně zatěžuje budoucí generace,“ uvedla v Českém rozhlase ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. „Porušuje princip mezigenerační rovnosti, protože nadměrně zatěžuje budoucí generace.“ Na tom se s ní shodují i další odborníci na finance a makroekonomiku, včetně Národní rozpočtové rady nebo občanské platformy KoroNERV-20.

Ministryně financí Alena Schillerová  (Profimedia)

V dubnu tohoto roku vláda ještě ke všemu ve sněmovně protlačila změnu zákona o rozpočtové odpovědnosti, čímž si vlastně povolila bezuzdnou rozpočtovou nezodpovědnost. To znamená, že může dál hluboce zadlužovat, protože ví, že šetření a škrty by ji připravily přinejmenším o část popularity. Té, kterou si teď udržuje rozdáváním „dárečků“ na všechny strany, na dluh, stylem po nás potopa. A tohle nezodpovědné řádění si vláda povolila ne na rok či na dva, ale rovnou na sedm let dopředu. K tomu připočtěme aktuální zoufalou situaci mnoha lidí, kteří se v poslední době ocitli bez příjmů, přišli o práci, zkrachovali, museli se vzdát živnosti…

A do toho přichází Alena Schillerová se skvělým tipem na vánoční dárky. Státní dluhopis do každé rodiny. Na první pohled si člověk musí pomyslet, jestli to snad není nějaký prazvláštní druh černého humoru, jestli si z nás paní ministryně financí nedělá lidově řečeno srandu. U fotky, na níž pózuje s pamětním listem k dluhopisu, píše: „Stále nevíte, jaký dárek pořídit k Vánocům vašim blízkým?“ Zde pro větší názornost doplnila text emotikonem dárku s mašličkou, aby to pochopili úplně všichni, a pokračuje: „Mrzí vás, že většina dárků časem omrzí? Kupte letos dárek, ze kterého bude mít obdarovaný zaručeně radost i za několik let!“

()

Skoro by se chtělo říct, že z celé téhle vlády máme „radost“ už příliš mnoho let, a z představy, že jsme jí na další léta za směšný úrok půjčili peníze, by na nás té radosti možná mohlo být až příliš. Aby nás to štěstí třeba úplně neporazilo. Zvlášť když k němu můžeme získat ještě „krásný dárkový certifikát nebo pamětní list“ s podpisem paní ministryně. Ostatně hezkou připomínku jistě ocení i budoucí generace, až si se slzou v oku uvědomí, že ty obří sekery stále splácí…

Komentářům na facebookovém profilu Aleny Schillerové se tedy nelze nijak divit. „Poté co nás vláda položila na kolena, máte ještě tu drzost tohle s úsměvem nabízet???“ ptá se jeden z diskutérů, zřejmě jeden z desetitisíců těch, kterým současná vládní politika a nedostatečné kompenzace, o kterých se ovšem pořád tak krásně mluví, zkomplikovaly život.

Ale i kdyby o tohle nešlo, celá ta reklamní akce zoufale připomíná prodejce hrnců a jiných nesmyslných šmejdů. Kupte, neprohloupíte. Jak to dopadá, víme. A taky je zde nepřehlédnutelná podobnost s klasickou scénkou s jitrnicí, jakou svět neviděl. S tou, kterou podfukář v pohádce chuďasovi sliboval, když udělá, co po něm žádá. No a jak všichni víme, jitrnice pak byla – neviditelná.

FORUM 24 (archiv)

Vzhledem k tomu, že paní ministryně s vlahým pohledem nabízí dluhopis jako skvělý vánoční dárek, který máme pořídit svým blízkým, dá se předpokládat, že nehovoří o Štědrém dnu u multimiliardářů, kteří si například korunové dluhopisy kupovali po miliardách (nebudeme jmenovat). A nejspíš ani o nadílce u milionářů, nýbrž o běžných občanech s běžnými příjmy. A jakkoli miliardáři jistě nesmějí být diskriminování a dárečky doporučené paní Alenkou jim samozřejmě nikdo nesmí bránit kupovat, nabídka má být – jako kdeco, co od vlády, a zejména od jejího předsedy Babiše stále slyšíme omílat jako mantru – „pro naše lidi“. Na webu Ministerstva financí ČR se v sekci Dluhopisy doslova uvádí, že jsou určeny pro drobné investory.

A jak drahé dárky asi tak takový obyčejný „náš člověk“ a drobný investor kupuje v dnešní době pod stromeček? Za pět milionů, což je nejvyšší možná částka, jakou je možné investovat, to asi nebude. Tak tedy dejme tomu, že se takový obyčejný pan Novák rozhodne praštit přes kapsu a zakoupit své ženě dluhopisů za 10 000 korun. To už je ve většině rodin s průměrnými, ale i lehce nadprůměrnými příjmy docela dost peněz za jeden dárek. Ale dobře, pan Novák je velkorysý, svou choť miluje a paní ministryni financí věří a je jí vděčný za ten skvělý tip, takže nemusí koupit další noční košili nebo kosmetickou kazetu v řadě.

Převáže tedy dárek s pamětním listem ozdobnou mašličkou a paní Nováková se začne za poslechu koled radostně tetelit při představě výnosů z té skvělé investice. Za první rok – považte – získá celých 50 korun. A když to vydrží nevybrat celých šest let, dostane skoro 600 korun. A to se vyplatí!

Chcete-li si to vypočítat úplně přesně, úrokové sazby u reinvestičního dluhopisu ministerstvo financí na svém webu uvádí takto: 31. 12. 2020- 31. 12. 2021- 0,50 %, 31. 12. 2021 – 31. 12. 2022 – 0,75 %, 31. 12. 2022 – 31. 12. 2023 – 1,00 %, 31. 12. 2024 – 31. 12. 2025 – 1,25 %, 31. 12. 2025 – 31. 12. 20261 – 50 %.

Je samozřejmě jasné, že pokud onen hypotetický pan Novák sáhne do úspor, se kterými je na tom tak dobře, že z nich může na šest let odložit třeba 100 000 Kč, výnos bude činit necelých 6000 Kč. Tedy asi tak cenu jednoho pěkného kvalitního kabátu. No nekupte to. Nemluvě o tom, že ode dneška za šest let si za stejné peníze nejspíš koupíme ještě méně, než je tomu dnes.

„Jasně, pověsíme si do obýváku na památku na hospodaření současné vlády!!!“ píše paní ministryni na její facebook jedna z diskutérek. „To je fakt světový unikát.“ Podíváme se tedy, jestli vláda k tomu někde rovnou nenabízí vkusné rámečky za výhodnou cenu. Vyrábět by je mohl Agrofert.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]