Mimořádný skandál, týkající se podezření z nezákonného zneužití armády při sledování civilistů na žádost Celní správy v čele Robertem Šlachtou, je už řešen na půdě poslanecké sněmovny. Pokud se potvrdí, měl by rezignovat. Ministryně financí Alena Schillerová ho však zatím kryje.
[ctete postid=“229365″ title=“Jak Šlachta destruoval bezpečnostní složky státu. Generál Halenka a ti druzí“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Halenka-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Městský soud v Praze zprostil obžaloby brigádního generála Vladimíra Halenku v “ permalink=“http://forum24.cz/jak-slachta-destruoval-bezpecnostni-slozky-statu-general-halenka-a-ti-druzi/“]229365[/ctete]
Ve stínu mediálního zájmu se odehrává další kapitola bizarních průvodních jevů poslední doby, kdy část bezpečnostních složek překračuje své kompetence někdy na hraně, či dokonce za hranou zákona. Tyto případy často spojuje osoba bývalého ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty, dnes náměstka ředitele Celní správy a ředitele sekce pátrání. Nejinak je tomu v čerstvé bezprecedentní kauze, kterou už projednávají sněmovní výbory pro obranu a bezpečnost. Oč se jedná?
Sledování civilistů přikryté cvičením
Celní správa podle zjištění serveru Ekonomický deník požádala loni v červnu armádu o součinnost 601. skupiny speciálních sil při „sledování zájmových osob a objektů“ z důvodu odhalování blíže nespecifikované trestné činnosti. Žádost podepsaná náměstkem Robertem Šlachtou zjevně časově hořela, a týž den byla schválena vedením ministerstva obrany a armády.
Aby tato tajná operace s krycím názvem „Richard“ nebudila pozornost, byla armádou okamžitě formálně přikryta společným cvičením celníků a prostějovské elitní jednotky, primárně zaměřené na působení v zahraničních vojenských misích NATO.
Existují však dokumenty a hlavně ustanovení zákona, jež tuto legendu problematizují. Podle trestního řádu mohou sledování civilistů provádět pouze policie nebo zpravodajské služby, nikoli vojáci. Z tohoto důvodu se kauza dostala pod drobnohled opozice.
Schillerová má co vysvětlovat
„Ministryně financí Alena Schillerová má co vysvětlovat,“ řekla deníku FORUM 24 předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). „Pokud se tyto informace potvrdí, šlo by o nepřijatelné zneužití armády Celní správou. V demokratické společnosti je nemyslitelné, aby byli vojáci takto nasazováni proti domácímu civilnímu obyvatelstvu, vyšetřování trestné činnosti náleží pouze policii. Takovou mimořádnou akci by navíc musela schválit vláda.“
Černochová v této věci interpelovala nejen ministryni financí, pod kterou spadá výkon Celní správy, ale i ministra obrany Lubomíra Metnara. Skandální akci začal řešit Výbor pro obranu, který jednání přerušil do doby, než oba členové vlády poskytnou odpovědi na otázky položené v interpelacích.
Případem se bude zabývat i Výbor pro bezpečnost, kam bude pozvána ministryně Schillerová. Ta se za Roberta Šlachtu, jemuž na pokyn svého tehdejšího nadřízeného ministra financí Andreje Babiše zařídila lukrativní trafiku v Celní správě, postavila. Zveřejněné informace se podle ní údajně nezakládají na pravdě. Z kuloárových zpráv však vyplývá, že to vážný problém skutečně je.
Cvičení, nebo ostrá akce?
Ministr Metnar se brání tím, že šlo o cvičení na základě tzv. součinné dohody mezi ministerstvem obrany, ministerstvem financí a Celní správou. Jenže takto jednoduché to nejspíš nebude. V právním státě nelze podobné „dohody“ stavět nad platné zákony. Navíc existují pádné důkazy, že nešlo o pouhé cvičení, ale o „ostrou“ akci.
Server Ekonomický deník získal dokumenty, které tuto obranu rozporují. Co se tehdy odehrálo? Celní správa poslala loni 13. června Generálnímu štábu Armády ČR velmi neobvyklou žádost.
„Tímto vás per analogiam ustanovením paragrafu 7 trestního řádu žádám o součinnost při realizaci opatření týkající se sledování osob a věcí dle ustanovení paragrafu 158d trestního řádu v trestní věci vedené shora pověřeným policejním orgánem pod číslem jednacím BN-8351120/TS-7/2017 – RICHARD. Cílem sledování zájmových osob a objektu je zjistit informace, které povedou k ustanovení osob, jenž se na trestné činnosti ve formě organizátorství podílí, či přímo trestnou činnost řídí,“ stojí v ní doslova, i s pravopisnými chybami.
„Dále žádáme o svolení vést následnou komunikaci v této věci přímo s velitelem 601. skupiny speciálních sil,“ pokračuje žádost, přičemž za její kladné a včasné vyřízení poděkoval přímo Robert Šlachta. O cvičení v ní není ani slovo. Celníci přitom vojáky požádali o sledování podle trestního řádu, který podobné aktivity u armády vylučuje.
Celá tajná operace se od přijetí žádosti, jejího schválení, následného překlopení do společného cvičení a vlastní realizace odehrála během tří dnů, což je velmi nestandardní. Vojenská cvičení se plánují dlouhodobě a procházejí běžným schvalovacím procesem.
Blesková operace tohoto typu mimo jejich harmonogram je krajně nepravděpodobná. Ostatně jak je možné, že se „cvičení“ konalo mimo výcvikový prostor, jak je v podobných případech běžné?
Posvětil akci státní zástupce?
Vzniká tak mnoho otazníků. Věděl o této žádosti a posvětil ji státní zástupce, provádějící dozor v kauze „Richard“? Povolil sledování civilistů armádou soudce? Hrozí totiž mimo jiné, že případné důkazy pořízené tímto způsobem mohou být protizákonné a tudíž nepoužitelné, a z toho důvodu by ani neměly být součástí vyšetřovacího spisu.
Ministryně Alena Schillerová by rovněž měla odpovědět na otázku, zda byla o této akci informována a proč její podřízení z Celní správy nejprve nevyužili zákonné možnosti, a nepožádali o spolupráci při sledování Policii ČR. Celníci totiž tuto pravomoc nemají a prověřují trestnou činnost jen v první fázi, před obviněním podezřelých. Poté případy předávají policii, která je se státními zástupci případně dotahuje až k soudu.
Co udělá Babišova GIBS?
Pochybností, že šlo o operaci v rozporu se zákonem, je příliš mnoho. Minimálně by se jí měla zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) s pravomocí vyšetřovat i trestnou činnost celníků. Ovšem její nový ředitel Radim Dragoun, posvěcený premiérem Andrejem Babišem, je zadobře s vyšetřovateli bývalého ÚOOZ, z nichž část lanařil do svých služeb.
[ctete postid=“229828″ title=“Zjištění deníku FORUM 24: Policie potichu odkládá Babišovy kauzy. Po korunových dluhopisech prodej firmy Profrost“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Babiš-Profrost-385×230.jpeg“ excerpt=“Krátce poté, co vláda získala důvěru, odložila policie v ústraní zájmu druhý vážný “ permalink=“http://forum24.cz/zjisteni-deniku-forum-24-policie-potichu-odklada-babisovy-kauzy-po-korunovych-dluhopisech-prodej-firmy-profrost/“]229828[/ctete]
Mezi nimi i bývalé klíčové spolupracovníky Roberta Šlachty Davida Plecitého a Marka Foglara, jejichž nástupu zabránil hrozící exodus desítek lidí z GIBS, se kterou bývalý šéf ÚOOZ vedl nesmiřitelnou válku. Nakonec se mu podařilo umístit „pouze“ Foglarovu manželku, Janu Foglar Marušincovou, rovněž z ÚOOZ, na postu své náměstkyně.
Tato skandální kauza ukáže, zda je možné další posouvání limitů právního státu po nástupu mocenského bloku Andreje Babiše. Robert Šlachta je jeho pevnou součástí, což opakovaně prokázal v řadě kauz konvenujících novému režimu. Za normálních okolností a v normální zemi by měl za podobné partyzánské akce skončit ve funkci.