Ministryně Schillerová naříká, že politici musí vzít rozum do hrsti. Zřejmě náročný úkol

Ministryně financí Alena Schillerová  (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: ČTK

Ministryně Alena Schillerová se na Parlamentních listech 9. února rozpovídala, jak to mají politici těžké, protože musí užívat rozum a mají málo času. To je skutečně nezáviděníhodná situace. Máme dojem, že se k tomu svému povolání dostali náhodou, odměnou je jim jen nuzný život a nikdo je na to všechno nepřipravil.

Paní ministryně o jistých trablech ohledně potřeby upravit volební zákon říká: „Pokud politici nevezmou rozum do hrsti, a ono jim nic jiného nezbude, de facto to může vyvolat ústavní krizi. Domyslel to vůbec někdo? Kdyby se nenašla shoda, nešlo by ve volbách přepočítat voličské hlasy na jednotlivé mandáty. Nevznikl by nový parlament, vláda by fungovala dál, nemusela by ani podat demisi, což také není v pořádku. Voliči musejí dostat právo vystavit vládě a vůbec celé politické reprezentaci vysvědčení. Nesmíme dopustit, aby hrozilo, že nebude ustavena nová poslanecká sněmovna. Nakonec stejně politické scéně nezbude nic jiného než se na podobě volebního zákona domluvit.“

Eric Drooker

To by nás mohlo poněkud zarazit. Jak – „pokud nevezmou rozum do hrsti“? A co jiného by tak politici měli vzít do hrsti? Podle čeho se běžně řídí? Chtěli by snad nasadit vědecký babišismus-fňukalismus, dialektický materialismus, astrologii, homeopatika?

A že mají na vzetí rozumu ohledně volebního zákona osm měsíců, co je nám po tom? Inteligence znamená, že je člověk schopen řešit problémy. Kdyby náhodou někde, dejme tomu pár hodin na dojezd autem od nás, vypukla válka a najednou jsme tady měli statisíce běženců, tak ve vládě řeknou co? Že je nikdo neinformoval předem? Hodně teď sněží. Třeba bude sněžit dlouho. S jistou pravděpodobností to pak všechno roztaje. Pak nám vláda řekne, že nás nikdo neinformoval, že může přijít stoletá nebo tisíciletá voda?

Jistě, je tu řada dalších věcí, které je nutné neodkladně řešit, třeba různé zahrádkářské zákony. Zhruba před rokem, bylo to na konci ledna, nechtěla vláda ve sněmovně projednávat přípravu na koronavirus. Proč by se něco mělo připravovat. Času dost, nic se neděje, jsme připraveni, ono se uvidí. Tak se vidělo. Vidíme dodnes. Problém nebyl v čase, byl v těch, kdo neumí zemi řídit.

Ten problém je tady samozřejmě pořád. Ti samí lidé, kteří by měli o něčem rozumně rozhodovat. Kdyby ale Ústavní soud rozhodl před dvěma lety, máme snad nějakou jistotu, že by dneska bylo všechno hotovo? Jiní lidé stihli za kratší dobu než osm měsíců vyvinout několik vakcín proti novému koronaviru. Tady jde jen o změnu zákona a různé varianty jsou už ve skutečnosti připravené. Problém není ve vymýšlení, ale ve schopnosti se dohodnout. Tam je ale čas jen jeden faktor a nejspíš ten nejméně důležitý. Kdyby se to náhodou vleklo, tak jak se bude lhůta přibližovat, to ještě uvidíme svižné tempo. Noční zasedání sněmovny, to je oblíbený žánr. Zvláště se těšíme na jisté poslance, jak budou konsensus o volebním zákonu projednávat z nějaké plastikové kukaně.

Ale ne. Vy to samozřejmě stihnete. Budete muset. Tahle vláda uvrhává do stavu tísně celé zástupy občanů už několik let a zrovna ministerstvo financí se do toho zatím moc nevžilo. Tak malá ochutnávka neuškodí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články