Ministryně Schillerová v neděli zachránila stát. Neschopnost vlády hodila na kraje

Ministryně financi Alena Schillerová (za ANO)  (ČTK)

Ministryně financi Alena Schillerová (za ANO) | FOTO: ČTK

Šéfka resortu financí Alena Schillerová (za ANO) v neděli oznámila, že ministerstvo plošně odpustí studentům povinnost platit daň z příjmů. Týká se to mediků, kterým byla při nouzovém stavu státem nařízena pracovní povinnost v nemocnicích či sociálních službách. S řešením však ministryně přichází až poté, co se kvůli zdanění studentů strhla vlna kritiky. Nebyla by to ale současná vláda, kdyby problém nehodila na někoho jiného. Podle Schillerové za vše může nesprávný postup krajů. 

„Na zítřejší jednání vlády předložím generální pardon ministryně financí na daň z příjmů pracujícím medikům,“ oznámila v neděli na svém twitterovém účtu ministryně financí Alena Schillerová. Podle jejích slov bude pardon účinný zpětně i na případné nové daňové povinnosti. Ve svém prohlášení ale nezapomněla dodat, že tímto chce ukončit debaty vyvolané nesprávným postupem části krajů.

Při pročítání slov ministryně Schillerové bychom mohli nabýt dojmu, že zákony v této zemi snad vznikají na krajských úřadech. Povinnost zaplatit z odměny za práci daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění ale vychází z nového výkladu ministerstva práce a sociálních věcí. Pracovní povinnost byla studentům opakovaně nařizována od jara roku 2020. Původní výklad státních orgánů přitom považoval vyplácené odměny za náhradu za vzniklou újmu, která je od uvedených odvodů osvobozena.

()

„Nejenže studenti, jimž byla nařízena pracovní povinnost, museli často vykonávat práce neodpovídající jejich kvalifikaci, a navíc na úkor studia, ale nyní ještě kvůli neodůvodněné změně výkladu ze strany státních orgánů mohou přijít o část náhrady za práci, kterou věnovali na pomoc společnosti. Studenty nelze takto stále zneužívat,“ upozornil rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. 

Pochybení v nedělních Otázkách Václava Moravce přitom přiznal superministr Karel Havlíček (za ANO). Podle něj vládě povinnost ohledně zdanění mediků unikla. „Pokud někde uniklo, že se to musí danit, tak se to musí spravit,“ prohlásil v České televizi ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu. 

Paní ministryně sice okamžitě přispěchala, problém ale tradičně hodila na někoho jiného. Které kraje a kdo konkrétně pochybil, jsme se od šéfky resortu financí ale nedozvěděli. Alena Schillerová zároveň dodala, že příjmy za vykonanou práci vždy podléhají dani z příjmů a ministerstvo financí nikdy netvrdilo, že by tomu mělo být jinak.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]