Ministryně si vjely do vlasů. Maláčová a Schillerová se kvůli izolačce pohádaly na twitteru

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) (ČTK)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

Poslanci neschválený příspěvek lidem v nařízené karanténě vyústil v hádku Aleny Schillerové (za ANO) a Jany Maláčové (ČSSD). Šéfka státní kasy totiž prý v sobotu nabídla ministryni práce pomocnou ruku. O tu však Maláčová zřejmě nestojí. Schillerovou navíc obvinila, že má obrovský podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a výdělkem.

Ve sněmovně neprošel příspěvek 370 korun na den pro zaměstnance v karanténě či izolaci, napsala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová. Musíme to rychle narovnat a najít rychle s opozicí a senátem řešení. Na ministerstvu financí na tom pracujeme, Janě Maláčové nabízím pomocnou ruku, pokračovala šéfka státní kasy.

Maláčovou slova Schillerové zjevně rozčílila. Děkuji za nabídku, ale naprosto postačí, když to nebudeš blokovat, komentovala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí. Máš obrovský podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a výdělkem, vzkázala Schillerové.

Šéfka státní kasy si však slova Maláčové nenechala líbit. Doporučuji příště více naslouchat a hledat kompromis. Jak se říká, prostě si to odpracovat. Zkrátka všechno se na sílu protlačit nedá. Tím méně s problematickými přílepky svých spolustraníků. Škoda, bez nich by prý zákon prošel jako nůž máslem, reagovala Schillerová.

FORUM 24 (archiv)

Pro prosazení příspěvku až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě chyběl vládní koalici jeden hlas. Sněmovna nejprve neschválila senátní verzi s pozměňovacím návrhem a měla hlasovat o tom, že setrvává na svojí verzi. K tomu bylo zapotřebí nejméně 101 poslanců, pro jich ale hlasovala jen rovná stovka. Zdrželi se tři poslanci ANO, i když jinak pro sněmovní verzi hlasovali s vládní koalicí i poslanci SPD, KSČM a část lidovců. Vládní návrh tak definitivně končí.

Lidem v nařízené karanténě měl přinést příspěvek k náhradě mzdy po dobu deseti dnů. Senát chtěl prodloužit tuto dobu až na 14 dní, což odpovídá současnému prodloužení karantény. Chtěl také vypustit z předlohy tři změny, které se do ní dostaly ve sněmovně na základě pozměňovacích návrhů poslanců ČSSD. Ty měly bez souvislosti se smyslem zákona uložit zaměstnavatelům novou povinnost nahlásit pod hrozbou vysoké pokuty do osmi dnů každou změnu týkající se všech pracovníků, které zaměstnávají na dohodu. Opoziční poslanci i senátoři označovali tyto návrhy za přílepky. Ministryně Maláčová je naopak hájila a senátní verzi odmítala.

Maláčová po hlasování prohlásila, že výhrady ohledně přílepků jsou zástupný argument, a opakovala, že takzvaná izolačka měla být nástroj, jak dostat epidemii pod kontrolu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]