Ministryně životního prostředí Hubáčková končí. Nahradí ji Hladík

Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) (Ministerstvo životního prostředí)

Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) | FOTO: Ministerstvo životního prostředí

Celostátní výbor KDU-ČSL v pondělí schválil, že Annu Hubáčkovou v čele ministerstva životního prostředí nahradí brněnský politik Petr Hladík. Předseda lidovců Marian Jurečka oznámil, že Hubáčková se pro rezignaci rozhodla sama ze zdravotních důvodů.

„Odstupuji ze zdravotních důvodů a za svého nejlepšího nástupce vidím Petra Hladíka, kterého jsem pro tuto pozici oslovila po konzultaci s předsedou strany Marianem Jurečkou. Bohužel mě čeká zdravotní zákrok s několikaměsíční rekonvalescencí. To omezí mou schopnost cestovat, což je během předsednictví Radě EU velmi problematické. Petr Hladík spolu se mnou určoval směr agendy životního prostředí a vždy se mnou práci konzultoval. V oblasti se orientuje jako málokdo,“ vysvětlila své rozhodnutí Anna Hubáčková.

„Pro mě osobně to není jednoduché, s rodinou jsme to hodně řešili. Volala mi přímo paní ministryně, zda bych byl ochoten nastoupit,“ popsal své pocity Petr Hladík. „Uvědomuji si naléhavost celé situace. Teď, když celá Evropa prochází transformací energetiky a Česká republika předsedá Radě Evropské unie, je důležité, aby odchod paní ministryně neohrozil fungování ministerstva. S velkou pokorou a respektem proto tuto žádost přijímám,“ napsal potom na svém twitteru. Dodal, že nyní vidí tři důležité výzvy, a to přiblížit obnovitelné zdroje, motivovat obce k energetické soběstačnosti a uzákonit komunální energetiku.

Petr Hladík se životnímu prostředí věnuje již deset let. Je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL a v minulém roce při sestavování vlády měl možnost stát se ministrem pro životní prostředí, rozhodl se ale zůstat v Brně, kde zastával pozici primátorčina náměstka.

O jeho nominaci Jurečka již hovořil s premiérem Petrem Fialou (ODS). „Je mi velice líto, že paní ministryně Hubáčková musí ze zdravotních důvodů ukončit své působení ve vládě na resortu životního prostředí. Její rozhodnutí ale plně chápu a přeji jí brzké uzdravení,“ napsal k rezignaci Fiala. Nominaci Petra Hladíka respektuje. „Petr Hladík se věnuje životnímu prostředí dlouhodobě, jeho práci znám i z jeho působení v Brně. Jeho nominaci ze strany KDU-ČSL respektuji a podle toho budu dále postupovat,“ dodal.

V úterý chce Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana a přeje si, aby se s Hladíkem setkal. Možné by to podle něj bylo v příštím týdnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články