Ministryni Maláčovou nelze přehlédnout, přesto její politická kariéra skončí asi tak rychle, jak začala

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FB Jany Maláčové)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová | FOTO: FB Jany Maláčové

Sociální demokracie dnes nemá větší hvězdu a nadějnější političku, ať už si pod tímto slovním spojením představujeme cokoli, než je Jana Maláčová. Ministryni práce a sociálních věcí se nedá upřít, že je spolu s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem nejviditelnější tváří strany, i když z hlediska volebních preferencí je to zjevně k ničemu. Kromě toho působí natolik urputně a neodbytně, že ji zkrátka nelze ignorovat. Otázka je, jakou politickou budoucnost před sebou tahle výrazná sociálně-demokratická politička ještě má.

Před několika dny to byly právě dva roky, kdy nastoupila do čela ministerstva práce a sociálních věcí. Přerod z úřednice v političku u ní nastal velmi rychle až překotně. Stačilo, aby se její předchůdce Petr Krčál vzdal ministerského postu kvůli podezření z plagiátorství u své bakalářské práce. A z ředitelky odboru rodinné politiky a politiky stárnutí na ministerstvu práce a sociálních věcí se stala šéfka tohoto rezortu a politička.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Na konci července 2018 tak byla jmenována ministryní a posléze 1. března 2019 byla zvolena do vedení sociální demokracie jako její místopředsedkyně. Tomu se říká politická kariéra braná šupem. Než se nadechnete, je z vás ministryně, a než se nadechnete podruhé, jste jednou z nejdůležitějších postav svého času největší politické strany u nás s více než 140letou tradicí.

Zajímavé bude sledovat, kam se kroky a kariéra ministryně Maláčové budou ubírat dál. Mezi úředníky se prý ale už nevrátí. Nelze se tomu zvlášť divit. Kariérou v politice si další dráhu na poli úřednickém zřejmě uzavřela. Ideální v takovém případě je držet se co nejdéle politických funkcí a z politiky být živa i později, ovšem v byznysu, kde může využívat nabytých zkušeností a kontaktů, tak jako to činili a činí mnozí bývalí politici již před ní.

V lifestylovém rozhovoru pro Luxury Prague Life Jana Maláčová tohle svoje budoucí směřování potvrdila, když uvedla: „V politice člověk neví dne ani hodiny, to je na tom to nejzajímavější. Ale určitě už se potom nevrátím do úřednického stavu. Když jsem se stala ministryní, hodně lidí mi říkalo, že mě obdivují, protože to dělám poctivě a nebojím se říkat svůj názor. Jdu si za věcmi, které považuju za důležité. A tohle znamená, že si člověk uzavírá cestu zpět na úřednický nebo diplomatický post. Takže až skončím v politice, půjdu pracovat mimo tuto sféru.“

Politická budoucnost Jany Maláčové

I když chtělo by se dodat okřídlené – nikdy neříkej nikdy. Třeba právě diplomatický post je místem, kde již nyní končí někteří sociální demokraté, kterým v politice už dále pšenka nekvete. Je to příklad Jakuba Landovského, který byl v komunálních volbách v roce 2018 kandidátem sociální demokracie na pražského primátora.

Od srpna loňského roku pak působí jako velvyslanec České republiky při Severoatlantické alianci. Před tím byl poradcem náměstka ministra obrany a posléze se náměstkem na ministerstvu obrany sám stal. Podobnou kariéru udělal i Lukáš Kaucký, který byl dlouholetým pražským zastupitelem za ČSSD, dokonce i radním, později působil jako náměstek ministra zahraničních věcí a od loňska je velvyslancem v Bulharsku.

V tuhle chvíli je však zajímavější politická budoucnost místopředsedkyně sociální demokracie Jany Maláčové. Jaká vlastně bude? Bude nějaká? A případně jak dlouhá? Ministryně Maláčová patří mezi politiky a političky, kteří udělali docela velkou kariéru bez toho, aby kandidovali ve volbách. To je samo o sobě trochu zvláštní, ačkoli takových lidí není vůbec málo.

Velmi riskantní sázka

Přitom právě to je pro politiku a politické působení klíčové. V životě takového politika či političky tak schází dost zásadní ingredience. Kde jinde než ve volbách se prověří, jak si politik ve skutečnosti vede a zda má jeho konání a to, co prosazuje, vůbec nějakou odezvu u voličů?

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)  (repro ČT)

Volební úspěch rovněž dává legitimitu politickému počínání. Ministryně Maláčová sice výrazným způsobem skočila do politických vod, ale tohle jí zatím schází. A je dost dobře možné, že právě volby její politickou kariéru ukončí.

I když záleží, jaké volební klání to bude. Letos má totiž místopředsedkyně sociálních demokratů poněkud překvapivě kandidovat ve Zlínském kraji v krajských volbách. Ovšem na spodní příčce kandidátky a spíše se záměrem zde stranu podpořit než se naplno věnovat krajské politice.

Mnohem významnější v tomto smyslu samozřejmě budou volby do Poslanecké sněmovny příští rok. Ale vsadit si na to, že po nich bude Jana Maláčová zasedat jako poslankyně v dolní komoře parlamentu, by byla hodně odvážná sázka i s ohledem na celkovou kondici, ve které se nachází Česká strana sociálně demokratická.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner