Minomety, protitankové zbraně a nemocnice. Estonci posílají Ukrajincům další vojenskou pomoc

Vojáci s Javelinem na cvičení v Estonsku v roce 2016 (Lauren Harrah / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Vojáci s Javelinem na cvičení v Estonsku v roce 2016 | FOTO: Lauren Harrah / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Estonská vláda schválila další balíček vojenské pomoci Ukrajině, který bude zahrnovat minomety a protitankové zbraně včetně dalších střel Javelin. Estonské orgány navíc plánují podpořit také výcvik ozbrojených sil Ukrajiny podle návrhu Velké Británie. A spolu s Německem hodlá země poslat na Ukrajinu polní nemocnici.

„Vojenská aktivita na Ukrajině zůstává intenzivní, a přestože se na bojiště dostává stále více západních zbraní, je naší morální povinností pokračovat v podpoře Ukrajiny. Bojuje za naše společné hodnoty, a pokud stále máme zbraně, které můžeme Ukrajincům poslat, musíme to udělat,“ řekl estonský ministr obrany Hanno Pevkur a dodal, že západní státy by měly být připraveny i na to, že Rusko ještě rozšíří a zintenzivní dezinformační válku a bude tvrdit, jak je západní pomoc Ukrajině neúčinná.

(Týdeník FORUM)

„Tato i předchozí konkrétní pomoc jasně ukazují, že se neunavíme. Naši spojenci nás také ujistili o své připravenosti pomáhat Ukrajincům v jejich válce za svobodu, jak dlouho to bude potřeba,“ dodal estonský ministr.

Do této chvíle již Estonsko převedlo na Ukrajinu vojenskou pomoc za téměř 250 milionů eur. Kromě protitankových raket Javelin šlo o houfnice, protitankové miny, protitankové granátomety, minomety, různé druhy ručních palných zbraní včetně potřebné munice, různá vozidla, komunikační vybavení, zdravotnický materiál, prostředky osobní ochrany, jako jsou helmy či neprůstřelné vesty, a také balíčky s dávkami suchých potravin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články