Miroslav Kalousek: Babišovi hrozí deset let vězení. Takový člověk nemůže být premiérem

AUTOR: Pavel Hofman

„Od roku 1989 jsou tohle naprosto zásadní volby, které rozhodnou, zda zůstaneme liberální demokracií západního střihu,“ uvedl Kalousek. „My jsme zapomněli, že se o tuhle svobodu musí denně pečovat, denně bojovat,“ dodal s tím, že ještě v roce 2010 by jej vůbec nenapadlo, že by se o něco takového mohl vést zásadní střet.

Po roce 1989 existoval vždy pravo-levý střet. Dnes tu podle Kalouska existují střety jiné. Tím prvním je, zda se budou lidé moci spolehnout na férovost státu a moc bude kontrolována zákonem. „Nebo zda se staneme zastrašenými zaměstnanci jakéhosi holdingu – někteří se už stali –, kteří si nebudou moci být jisti vůbec ničím,“ říká předseda TOP 09.

Dalším důležitým střetem je pohled na pozici České republiky v Evropské unii. „Dvoourychlostní Evropa je realitou,“ upozorňuje Kalousek. Takováto rozhodnutí jsou podle něj mnohem delší než jedno volební období.

A jak k tomu došlo? Podle Kalouska mnozí populisté, z nichž se někteří rekrutují z osob blízkých někdejší státní bezpečnosti, čekali na svou šanci. „Využívali chyb, nedostatků a slabostí. Demokracie je samozřejmě zranitelná. A také jsme dělali chyby, abych se nezbavoval své části zodpovědnosti,“ popisuje Kalousek.

Pokud Babiš a jeho hnutí získá tolik moci, aby mohlo ještě více realizovat metody zastrašování, jaké známe například z Finanční správy, nebudeme si moci být jisti, co s námi tato moc udělá. „Koneckonců podívejte se na řadu svých kolegů novinářů. Zdaleka ne všichni jsou dnes svobodní. Řada z nich jsou zastrašení zaměstnanci,“ myslí si Kalousek.

Dále se dozvíte:

Kdy konkrétně si Miroslav Kalousek uvědomil, že se v České republice něco zásadně změnilo?

Jakou roli sehráli v posledních čtyřech letech sociální demokraté a lidovci?

Nebylo by lepší jít s Andrejem Babišem do vlády a kontrolovat ho?

Jakou roli ještě sehraje prezident Miloš Zeman?

A jaký výsledek voleb by Kalousek považoval za pozitivní?

Více ve videorozhovoru.

Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme