Miroslav Kalousek: Babišovi hrozí deset let vězení. Takový člověk nemůže být premiérem

„Od roku 1989 jsou tohle naprosto zásadní volby, které rozhodnou, zda zůstaneme liberální demokracií západního střihu,“ uvedl Kalousek. „My jsme zapomněli, že se o tuhle svobodu musí denně pečovat, denně bojovat,“ dodal s tím, že ještě v roce 2010 by jej vůbec nenapadlo, že by se o něco takového mohl vést zásadní střet.

Po roce 1989 existoval vždy pravo-levý střet. Dnes tu podle Kalouska existují střety jiné. Tím prvním je, zda se budou lidé moci spolehnout na férovost státu a moc bude kontrolována zákonem. „Nebo zda se staneme zastrašenými zaměstnanci jakéhosi holdingu – někteří se už stali –, kteří si nebudou moci být jisti vůbec ničím,“ říká předseda TOP 09.

Dalším důležitým střetem je pohled na pozici České republiky v Evropské unii. „Dvoourychlostní Evropa je realitou,“ upozorňuje Kalousek. Takováto rozhodnutí jsou podle něj mnohem delší než jedno volební období.

A jak k tomu došlo? Podle Kalouska mnozí populisté, z nichž se někteří rekrutují z osob blízkých někdejší státní bezpečnosti, čekali na svou šanci. „Využívali chyb, nedostatků a slabostí. Demokracie je samozřejmě zranitelná. A také jsme dělali chyby, abych se nezbavoval své části zodpovědnosti,“ popisuje Kalousek.

Pokud Babiš a jeho hnutí získá tolik moci, aby mohlo ještě více realizovat metody zastrašování, jaké známe například z Finanční správy, nebudeme si moci být jisti, co s námi tato moc udělá. „Koneckonců podívejte se na řadu svých kolegů novinářů. Zdaleka ne všichni jsou dnes svobodní. Řada z nich jsou zastrašení zaměstnanci,“ myslí si Kalousek.

Dále se dozvíte:

Kdy konkrétně si Miroslav Kalousek uvědomil, že se v České republice něco zásadně změnilo?

Jakou roli sehráli v posledních čtyřech letech sociální demokraté a lidovci?

Nebylo by lepší jít s Andrejem Babišem do vlády a kontrolovat ho?

Jakou roli ještě sehraje prezident Miloš Zeman?

A jaký výsledek voleb by Kalousek považoval za pozitivní?

Více ve videorozhovoru.

Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]