Miroslav Kalousek: Česko by mělo pracovat na přijetí eura

(Pavel Hofman)

FOTO: Pavel Hofman

Miroslav Kalousek, někdejší předseda TOP 09 a ministr financí, byl kritický k některým vládním krokům, jejichž cílem má být pomoc lidem ohroženým rostoucími cenami energií. Další vládní rozhodnutí ale považuje za velmi kompetentní. V rozhovoru pro Týdeník FORUM popisuje zásadní morální dilema ohledně odebírání ruského plynu. Vyzdvihl, že by Česko mělo stanovit časový plán pro přijetí eura.

Česko prochází obdobím, které může změnit staré stereotypy. Mohla by podle vás česká vláda vyhlásit přijetí eura jako strategický plán a začít na něm pracovat? Třebaže nyní nesplňujeme kritéria pro přijetí eura. Bylo by to i tak možné?
Bylo by velmi záhodno, kdybychom zde měli vládu, která by řekla ano, my chceme v roce například 2025 vstoupit do eurozóny a do té doby budeme dělat všechno pro to, abychom splnili kritéria a připravili příslušné zákony. To jediné, co jí v tom brání, je politická vůle. Možné to samozřejmě je. Velmi bych si to přál, ale myslím, že takto nevypadá koaliční dohoda. Vládě nic nebrání, aby třeba ještě letos řekla: Ano, my chceme vstoupit do eurozóny v roce 2025 a dáváme to jako závazný termín. Do té doby splníme všechny podmínky. To je možné udělat. ­Dříve by se to podařit ­nemohlo, ale mně by se líbil i rok 2027. Stanovit závazný termín a směřovat k němu, to je první nezbytný krok. Šlo by o politické ­rozhodnutí, které dosud nikdo neudě­lal, jen Špidlova vláda v roce 2004 s tím, že euro přijmeme v roce 2009. Jenže Špidlova vláda stanovila termín a svojí rozpočtovou politikou vstup znemožnila. Stanovit termín a nedodržet ho, to je ještě horší.

Jaký bude přínos přijetí eura?
Abychom jako exportní ekonomika prodali svůj potenciál, musíme vyvézt osmdesát procent zboží a služeb. Majoritně je vyvážíme do zemí eurozóny. Šlo by o lepší perspektivu i možnosti. Druhý den nezbohatneme, ale budeme mít větší šance. A pokud jde o politický přínos, vstupem do eurozóny jasně říkáme, že někam patříme. Politický benefit je utužení vazby na západ. A pro ekonomiku našeho typu jde o významnou ekonomickou výhodu.

Jakou cenu platíme za to, že máme korunu?
Úplně zbytečně stojí exportéry transakční…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články