Miroslav Kalousek: EET je tunel na daňové poplatníky

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek  (ČTK)

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek | FOTO: ČTK

Vládní návrhy na zavedení elektronické evidence tržeb a kontrolního hlášení DPH jsou podle Miroslava Kalouska tažením proti svobodným lidem. Předseda TOP 09 je přesvědčen o tom, že se jedná o šikanu státní oligarchické moci, která přispívá k tomu, o co tahle vláda usiluje – mít všechny pod absolutní kontrolou. Citlivé materiály pak legálně padnou do rukou miliardáře, který rád nepřátelsky přebírá firmy a zároveň má štěstí, že je ministrem.

Údaje dostane člověk, který rád přebírá firmy

Jak Kalousek upozornil v rozhovoru pro Právo, nejde o to dělat démona z Andreje Babiše, ale o pragmatický rozbor skutečného smyslu kontrolních hlášení a na ně navazující elektronické evidence tržeb.  „Vládě to fantasticky pomůže získat komplexní informace o podnikatelích. Každý, kdo si vybudoval své know-how, své obchodní tajemství, o něj přijde,“ vysvětluje opoziční politik. „Jste živnostník, máte své odběratele, dodavatele. To tvoří vaše obchodní tajemství, které vám poskytuje konkurenční výhodu. Podle zákona o kontrolních hlášeních musíte své obchodní partnery kompletně odkrýt. Odevzdáte seznam finanční správě, která není nepropustná, zvláště když spadá pod resort, který vede člověk s apetitem k nepřátelskému přebírání firem,“ odkazuje Kalousek na Babišovy obchodní praktiky.

Kdy nám nařídí kamery do bytů? ptá se Kalousek

„Jaké lepší podklady už může mít než ty, jaké má kdo dodavatele, odběratele, obchodní vztahy?! Kde to prospěje lepšímu výběru daní? Nikde, jen to zvýší kontrolu státního aparátu propojeného s oligarchickou mocí nad podnikateli a míru šikany vůči podnikatelům. Po kontrolních hlášeních čekám už jen požadavek na kamery v bytech, které by každého sledovaly čtyřiadvacet hodin denně. Vláda chce dostat svobodné lidi…,“ varuje předseda TOP 09.

Kalousek chápe, že pro Sobotkovu vládu je přitažlivá myšlenka kontrolovat všechny. „Samozřejmě mít na někoho kompromitující materiály je vždy lákavé, i pro ty mravné. Pokud ale máte lidskou svobodu jako svoji prioritu, tak se toho musíte zříci,“ myslí si exministr financí. „V okamžiku, kdy otevřete Pandořinu skříňku omezování lidské svobody a snahy mít každého pod kontrolou či mít v každém bytě kameru, abyste věděl, co dělá, tak připravujete konkrétní kroky k tomu, aby svoboda u nás zmizela,“ dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]