Miroslav Kalousek: Fiala nesmí Zemanovi ustoupit, jinak to bude dělat pořád

Miroslav Kalousek tvrdě odpovídá Babišovi na jeho další kňučení. (Veronika Rejmanová / se svolením autora)

Miroslav Kalousek tvrdě odpovídá Babišovi na jeho další kňučení. | FOTO: Veronika Rejmanová / se svolením autora

Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek pro deník FORUM 24 zhodnotil na sněmu TOP 09 situaci, do jaké vstoupí nová vláda Petra Fialy. Je přesvědčen o tom, že není správné, aby budoucí premiér dovolil prezidentu Miloši Zemanovi blokovat jmenování ministrů. Zároveň uvedl, že nový kabinet to bude mít velice složité zejména proto, že kromě covidu bude muset řešit rozvrácené veřejné finance.

Jak hodnotíte současnou situaci a vznikající vládu?

Demokratické strany dostaly šanci stoupnout si na startovní čáru. Mám z toho samozřejmě velkou radost. Většina 108 mandátů je velká převaha, ale nikdo si nesmí myslet, že je vyhráno. Je to prostě šance něco s tím udělat. Varuji před nepřiměřenými očekáváními.

Zdá se, že prezident Zeman bude blokovat jmenování ministra zahraničí, nelíbí se mu Jan Lipavský. Jak by se k tomu podle vás měl postavit Petr Fiala?

Nepřekvapuje mě, že Miloš Zeman dostál svým zvykům. Chce prostě získat více moci, než mu podle ústavy přísluší. Tohle je způsob, jak si vzít kus té moci náležící vznikající vládě. Petr Fiala podle mého názoru nesmí ustoupit. Ustoupí-li jednou, bude ustupovat pořád.

()

Co by měla být první věc, kterou nová vláda bude řešit?

Bohužel si to nevybere. Spadne do covidové vlny, kterou bude muset řešit s veškerou energií a odvahou, kterou jsme u současné vlády Andreje Babiše neviděli. Přičemž všechna opatření, která nová vláda udělá, se projeví až za nějaký čas. Úplně stejná situace je ve veřejných rozpočtech. To, co způsobila Babišova vláda v letech 2018 a 2019, kdy se jí začaly vymykat z rukou mandatorní výdaje, to se naplno projeví nyní. Nová vláda to bude muset řešit.

Takže souhlasíte s tím, co zde na sněmu říkal Karel Schwarzenberg, tedy že by byl zázrak, kdyby budoucí vláda byla populární?

Ano. Ona samozřejmě bude muset udělat celou řadu nepopulárních opatření. Zásadní bude, jakým způsobem to vláda dokáže vysvětlit a jak se jí bude dařit oslovit i ty, kteří byli u voleb, ale nemají ve sněmovně své zástupce. Těch je milion. Rozhodně ale nejde o to postupovat jako Babišova vláda, tedy bezhlavě rozdávat peníze na všechny strany a uplácet voliče. Na to ani nebudou prostředky. Je nutné řešit příčiny problémů. A jaké má vláda další úkoly? Vrátit lidem důvěru v demokratické instituce a ukázat, že fungují efektivně a všem měří stejným metrem. Tato důvěra je zničená a úřady jsou ve strašném stavu. Pak je tu nutné zajistit dlouhodobou udržitelnost veřejných rozpočtů, protože dlouhodobě udržitelné nejsou.

Jak jste spokojen s tím, jaké posty se podařilo v nové vládě vyjednat?

Zástupci všech pěti stran šli do jednání se svými prioritami a každý z nich musel také nějakým způsobem ustoupit. Možná že kdybych vyjednával já, měl bych trochu jiné priority, ale to vůbec neznamená, že by to bylo lepší. Respektuji výsledek a nejdůležitější je to, že k dohodě došlo. Doufám, že tato dohoda bude znamenat funkční vládu, která vydrží.

Markéta Pekarová Adamová získala silný mandát. Co ji z vašeho pohledu čeká jako předsedkyni v příštích dvou letech a co je její největší úkol?

V příštích dvou letech budou stále nějaké volby, čekají nás volby komunální a senátní. Byť paní předsedkyně nebude členkou vlády, i na ní bude břemeno dohody těch pěti stran. To, co před vládou Petra Fialy stojí, vůbec nebude jednoduché.

Měla by vládní koalice představit společného kandidáta na prezidenta?

Nejsem si tím vůbec jistý. Naprosto chápu, že po úspěchu spojení stran ve sněmovních volbách tu ta ambice je. I to, že by to uvítala řada voličů. Jenže kandidát, který bude vyhovovat všem, bude takový, který nikomu nevadí. A jak známo, takoví lidé nejsou právě výrazní a ani silní. Nejsem si jist tím, že by strany měly představit nějakého spasitele, protože faktem je, že společnost je fatálně rozdělená a jeden člověk to sám vyřešit nemůže, to je možné pouze díky společné práci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]