Miroslav Kalousek: Kroky vlády začínají být směšné

Eric Drooker

Bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek si myslí, že kroky, které dělá současná vláda, jsou pouze populistické a kosmetické. Tím si prodlužuje svou popularitu, ale její nicnedělání a svádění všeho zlého na své předchůdce začíná být směšné a lidé si toho začínají všímat. Podle Kalouska s takovým přístupem nemůže vláda vydržet celé čtyři roky, na které má mandát.

Místopředseda TOP 09 přiznává, že spory, které ve vládě probíhaly v předešlých letech, voliče vybídly, aby hledali lídra jinde než u demokratických pravicových stran. „Je pravda, že ty neustálé rozmíšky, hádky a skandály veřejnost otrávily. Této vládě musím přiznat, že své vnitřní rozmíšky drží pod pokličkou,“ řekl v rozhovoru pro Právo Kalousek. Odmítl však, že by jeho strana byla tím, kdo rozkol ve vládě inicioval. „Nedomnívám se, že TOP 09 vyvolávala tyto neshody, že měla podíl viny na tom, jak byl řízen Úřad vlády a kdo tam skutečně rozhodoval. Ale platí, že společně chyceni, společně oběšeni,“ myslí si exministr.

Současná vláda nedělá nic

Kalousek se ovšem domnívá, že daleko horší je současná vládní situace. „Vláda dělá pouze populistické nebo kosmetické kroky. A je ve zcela jiné situaci, než byla naše vláda v roce 2010, kdy jsme převzali veřejné rozpočty v bodu rozvalu. A museli jsme dělat rychlé a nepopulární kroky, které jsme slíbili s tím, že uzdravíme veřejné rozpočty i za cenu, že to bude bolet,“ vysvětluje Kalousek. Obliba současné vlády u veřejnosti je podle něj snadno vysvětlitelná. „Tato vláda si vzala příklad z úřednických vlád, jejichž popularita byla maximální právě proto, že nedělala nic. To jí prodlužuje její popularitu, ale nevydrží jí to věčně,“ předvídá místopředseda TOP 09. „Vláda rok a půl mluví jako opozice, nedělá nic a vše svádí na své předchůdce. Začíná to být čím dál víc směšné a lidé si toho začínají všímat,“ upozorňuje Kalousek. „S tím vystačí rok; když mají polovinu novin, tak dva. Ale ne čtyři. Dříve nebo později budou muset něco udělat a lidé pochopí, že jejich sliby byly nesplnitelné a chovali se spíše jako tlučhuba, a ne politik, který nastavil vizi,“ dodává.

Musíme pracovat, a ne jen kritizovat

Pro své voliče chystá TOP 09 na červen vizi, jak současnou situaci změnit. „Budeme muset pracovat v opozici, nejen kritizovat – je ve veřejném zájmu upozorňovat na nebývalý střet zájmů –, ale i předložit věrohodnou alternativu,“ řekl Právu Kalousek. Podle jeho slov se vize nebude každému líbit, protože nebude obsahovat populistické sliby. „Nebudeme říkat: o nic se nestarej, my zařídíme, že ti bude líp. Každému přiznáme, že líp se bude mít, jen když si to odpracuje,“ vysvětluje politik.

Problémem jsou biopaliva i registrační pokladny

Bývalý ministr financí kritizuje i konkrétní zákony, které se vláda chystá podpořit. U zákona o biopalivech mu napříkal vadí jasný střet zájmů ministra financí. „Babiš teď dostal za úkol napsat novelu zákona o spotřební dani, kde nesmyslně prodloužil podporu čistých biopaliv o pět let. Podle ministerstva financí na tu podporu půjde za těch pět let devět miliard korun,“ vypočítává Kalousek. Vzhledem k tomu, že Babišův zemědělský koncern Agrofert má podíl na produkci čistých biopaliv 60 procent, je zřejmé, že dostane dotaci kolem pěti miliard. Další věcí, která Kalouskovi vadí, jsou takzvané registrační pokladny. Ty podle Babiše mají zlepšit výběr daní. S tím však jeho předchůdce na úřadu financí nesouhlasí. „Platit a vybírat daně je správné. Jsem ale přesvědčen, že tímto způsobem se je nepodaří vybírat lépe. Tržby v maloobchodě nejsou podle mého kardinálním problémem daňových úniků,“ myslí si Kalousek. „Jsem přesvědčen, že ať už registrační pokladny, nebo elektronická evidence tržeb v žádném případě nebude mít efekt zamezení krácení tržeb tam, kde to obchodník bude chtít udělat,“ říká pro Právo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]