Miroslav Kalousek nebude v příštích volbách kandidovat do sněmovny, chce mít volné ruce pro jednání o předvolební koalici

ČTK

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek | FOTO: ČTK

Bývalý ministr financí a nynější předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek už nebude v příštích parlamentních volbách kandidovat do sněmovny. Chce ale jednat s dalšími stranami o vytvoření předvolebního bloku. Řekl to v Otázkách Václava Moravce České televize. Kalousek v dolní komoře působí od roku 1998.

„V příštích volbách do Poslanecké sněmovny nemám žádné politické ambice. Mám obrovskou ambici, aby se tady vytvořil jasný projekt, který může uspět ve volbách, který tady může změnit situaci,“ uvedl Kalousek.

Právě osobní ambice představitelů stran podle něho hrají roli v tom, že dosavadní snahy o vznik předvolební koalice nemají výsledky. „Každý promítá osobní ambice do nějakých zástupných argumentů, ať už se jmenují jakkoli. Proto je to potom tak nesrozumitelné,“ podotkl šéf poslaneckého klubu TOP 09.

Spolupráci konzervativní pravice s Pirátskou stranou si ale představit neumí. „Udělat srozumitelný předvolební program s Piráty je vyloučeno, Piráti jsou progresivní levice,“ řekl Kalousek.

Hodnotově ukotvené a čitelné tradiční politické strany

Také doplnil, že své rozhodnutí může udělat s lehkým srdcem, protože dnes v novém vedení topky vidí obrovský potenciál lidí, kteří jsou obklopeni odborníky své generace. „Jsou to mladí lidé, nejsou zatíženi starými válkami, starými spory a především je jim jasné, že výzvy, které jsou před TOP 09 v roce 2020, jsou samozřejmě úplně jiné, než byly v roce 2010,“ prohlásil někdejší ministr financí.

Nové vedení TOP 09 má podle něj obrovský potenciál k tomu, aby mohlo být kondenzačním jádrem tradičních politických stran. „To slovo tradiční říkám schválně, protože bych byl rád, aby přestalo být pejorativní. Společnost potřebuje tradiční politické strany, protože jsou hodnotově ukotvené a čitelné a my musíme začít dělat hodnotově ukotvenou a čitelnou politiku,“ zdůraznil Kalousek.

Bývalý předseda TOP 09 rovněž dodal, že z politiky neodchází a ve straně zůstává. Také nevyloučil, že bude kandidovat v některých dalších sněmovních volbách. „Co já vím, třeba budu, vždyť jsem ještě mladej kluk, kandidovat v roce 2025,“ dodal Kalousek s úsměvem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner