Miroslav Motejlek: Babiš premiérem? Jedině ve vládě s komunisty

David Těšínský / SF

Ekonomický publicista Miroslav Motejlek nevěří, že se současný ministr financí Andrej Babiš stane po volbách v roce 2017 premiérem, jelikož by na to musel získat nadpoloviční většinu hlasů spolu s komunisty. Pokud se ale předsedou vlády nestane, mohla by to být pohroma pro něj i pro celou skupinu Agrofert – protože najít důvody pro represi vůči jeho firmám, podle něj nebude těžké.

V jednom ze starších rozhovorů v lednu 2014 jste říkal, že Andrej Babiš si v té chvíli ještě neuvědomuje, jak obrovskou sílu má v rukou. Zajímalo by mě, jak se po té době díváte na to, jak té své síly využil.

Využívá jí vrchovatě, ale nejen on, celá skupina Agrofert. Mít v pozadí ministra financí je pro byznys velké plus. vyjednáváte o dodávkách služeb, zboží, o akvizicích a drobná zmínka ve stylu, že „tohle by se asi panu ministrovi financí nelíbilo“, může na druhou stranu zapůsobit poměrně výrazně. Může to být bráno jako žert, ale je to výhrůžka. Vidíme, jak Agrofertu narostly zisky, utužily se obchodní vztahy se státem, například se společností Čepro, získal více na dotacích… Ministr financí si svoji pozici uvědomoval už v minulosti. Je zvláštní, že ministr Kalousek se svými korunovými dluhopisy obrovským způsobem nahrál i Andreji Babišovi. On sám z českých miliardářů těchto dluhopisů využil nejvíc – a spolu s ním kluci podnikající v hazardu.

Když jste zmínil ostatní miliardáře – jak se posunula jejich pozice za dobu vlády Andreje Babiše?

Pozice se posunula velmi, protože na počátku si mysleli, že Andrej Babiš je jedním z nich. Já jsem tvrdil, že to je naprosto scestné uvažování, protože on jedním z nich rozhodně není. On chce všechno. Myslím si, že někteří to prokoukli těsně před volbami, ostatním to dochází v poslední době, kdy cítí, že pan Babiš není ze stejného těsta jako oni.

Jak budou reagovat, vstupem do politiky?

Určitě nebudou vstupovat do politiky, ale předpokládám, že budou podporovat ty, kteří budou proti Babišovi působit jak v politice, tak případně v médiích.

Jakou roli v tom podle vás může hrát společnost Economia a její případný prodej?

Já bych nepřeceňoval její význam, jelikož prostě nemá tak masový zásah jako televize. Z mého pohledu není takovou silou ani společnost Mafra. Pochopitelně může mít vliv, ale zároveň jsem přesvědčen, že Babišovi nemůžeme zakazovat vlastnictví čehokoli, protože to bychom mohli říct, že by neměl mít pekárny, cokoli jiného… Ale je tu jedna věc, specifická pro naši zemi. Ve slušné společnosti nemůžeme zákony proti jedné osobě určovat pravidla, to se nedělá. Nicméně pokud společnost dospěje do stádia, že ten, proti komu to děláme, není slušný, což je případ Andreje Babiše, nedá se nic dělat a obrana je na místě. Andrej Babiš není slušný politik, není slušný člověk. Principiálně a ideově je to ale špatně.

Myslíte, že ten inkriminovaný zákon o střetu zájmů něco změní?

Já si myslím, že v případě Andreje Babiše to může mít dopad. On žije s dámou, která není jeho manželkou, tudíž nebude snadné převádět aktiva na ni. Nebude jednoduché to převést na někoho z Agrofertu. Co si budeme říkat – předsedou představenstva Agrofertu je dnes Zbyněk Průša, ale ve skutečnosti se tomu můžeme zasmát, Agrofertu vládne samozřejmě Andrej Babiš, je velmi detailně informován, vstupuje do jednání… Převést to na děti bude také problematické. Myslím, že se dostane do těžké situace.

Takže myslíte, že je reálné, že by Mafru prodal?

To asi ne. Přece jenom jí bylo věnováno určité úsilí a i ona se zakousla do státního, ne úplně nevýznamně. Asi by o ni úplně přijít nechtěl.

A co nastane, pokud zákon nepodepíše prezident republiky?

Já myslím, že jej nakonec podepíše. Toto ale nedokážu předvídat. Já jsem velmi silně vnímal spojenectví Zeman-Babiš v době, kdy Babiš přebíral Mafru, protože s Milošem Zemanem byl v častém styku. My jsme ovšem Miloše Zemana naprosto přestali sledovat a nepíšeme o něm, pro nás je to osoba, ke které se nevyjadřujeme. Je to náš postoj k českému prezidentovi.

Jak by se celá situace změnila, pokud by se Andrej Babiš stal příští rok premiérem?

Podle mého názoru se Andrej Babiš může stát premiérem pouze v jednom případě, a to, že s komunisty získá 51 procent mandátů. Jinak to možné není. Myslím, že to, jak o komunistech v poslední době hovoří, jasně ukazuje, že on sám dobře ví, že pokud nebude v příští vládě, vůči Agrofertu přijde silná represe, ke které existuje spousta důvodů. On zavdal mnoho příčin, takže pro něj je to těžká situace. Nikdy jsem nevěřil, že to řeknu, ale to, že máme premiéra Bohuslava Sobotku, je výhrou nás všech. Sobotka dokáže Babiše zvládnout, ukázal to úplně jednoznačně, je to silný premiér. Dokáže jednoho z nejbohatších mužů v zemi udržet pod kontrolou.

Není to spíše tak, že se zároveň premiér Sobotka oslabuje před veřejností, čímž nakonec umožní Babišovi, aby se předsedou vlády stal sám?

Babiš potřebuje 51 procent a to udělá jen s komunisty. A já nevěřím, že taková situace přijde, naopak si myslím, že před volbami začne ztrácet. Těch věcí, které se na konto jeho podnikání i jeho osoby objeví, bude mnoho. To, že ho dnes drží státní zástupci a nikoho na něj nepustí, je věc, která se taky může změnit.

Máte pocit, že k takové změně může přispět i reorganizace policie?

Nejpodstatnější je státní zastupitelství, které je teď jeho. Ale pokud jde o celou reorganizaci, tak Babiš rozumí pouze síle, nejlépe hrubé síle nebo sprostému slovu. Samozřejmě znejistěl. Bude se asi pozici pokoušet obnovit za pomoci Celní správy, ale já si myslím, že se mu to nepodaří.

Nevidíte jako reálné, pokud by Babiš vyhrál volby a spojil se s komunisty, že by se k němu přidala také část ČSSD?

To nedokážu posoudit, ale neumím si to představit. Řekl bych, že pozice Bohuslava Sobotky je silná. Jsou tu někteří pánové z jeho strany, kteří vypouštějí informace o tom, že odejde z politiky, ale při hlubším pohledu na Sobotkův život a dílo, se to zdá nemožné. On je v sociální demokracii a ve vztahu k Babišovi naprosto nenahraditelný, navíc má velmi slušné jméno v Evropě.

Nevidíte jako problém krajské volby, pokud je sociální demokraté prohrají?

To je spíš problém Michala Haška. Sobotka udělá, co může, a někde hejtmanství udrží. Situace, jaká byla doposud – tedy že snad kromě dvou krajů jsou všichni hejtmani z ČSSD, nemůže existovat donekonečna, stejně jako většina v senátu.

Vy také často zmiňujete, že není možné srovnávat Babiše se Silviem Berlusconim. Pokud tedy v Česku existuje situace, která nemá precedens, musí zároveň vzniknout zákon, který ji řeší – a proto směřuje na jednoho člověka?

Ve slušné společnosti se to nedělá, je to nesprávné. Ale nyní je potřeba zasáhnout, protože pokud by se nezasáhlo, není jasné, jak by naše společnost dopadla ve střetu s tak neslušnou osobou, jakou je Andrej Babiš. Muselo se to udělat, ale vnitřně s tím souhlasit nemohu.

Pokud podle vás začne Babiš před volbami ztrácet, vidíte jako reálnou možnost, že by nakonec znamenal slabý výsledek jeho konec v politice?

Myslím, že to může být jeho konec. Pokud vypadne od výkonné moci, může začít vážný soumrak skupiny Agrofert. To se dá zrealizovat velmi jednoduše. Může se jít do detailů některých věcí, například jestli má tolik zdaněných příjmů jako fyzická osoba, aby mohl za více než miliardu a půl nakoupit dluhopisy Agrofertu. Museli bychom se dostat k čistým dvěma miliardám. Pak je tu samozřejmě situace kolem Čapího hnízd a dalších přijatých dotací… Těch věcí je spousta.

V čem je Babiš tak jiný než ti ostatní miliardáři, o kterých jste hovořil?

Je to stará struktura, je totálně nevzdělaný. To je absolutní extrém. Myslím si, že za posledních 40 let nepřečetl žádnou knihu. Snad jen něco takového jako třeba Stát a revoluce od Lenina. Je ale dokonalým gründerským kapitalistou, který vybudoval obrovskou firmu, mnohem větší, než jsou ty ostatní. Nikoli hodnotou, ale odvětvovým zásahem.

Jak to, že jeho přijímají lidé – oproti ostatním – tak dobře?

Mluví sprostě, hulvátsky, dokáže mezi ně vplout… Lidé jako je on nakonec dokázali tu zčásti nevzdělanou masu oslovit. Podle mého názoru oslovuje nejnižší vrstvy společnosti, má v zásadě stejnou cílovou skupinu jako komunisté. Samozřejmě ho obdivují i vzdělanější lidé. Ale jde většinou o prospěcháře nebo osoby náchylné k následování kultů osobností. Ale těch rozhodně není většina, spíš jsou to ty vrstvy, které neplatí daně.

A těm to bohatství nevadí?

Je to takové bohatství, které je pro ně nepochopitelné. Navíc opravdu věří tomu, že on už nepotřebuje víc. Jenže Andrej Babiš potřebuje mnohem víc. On by chtěl předehnat Petra Kellnera.

Jaká i přesto všechno vidíte rizika v tom, kdyby se premiérem stal?

Určitě bych chtěl převzít plnou kontrolu nad společností ČEZ, o kterou vždycky stál a stojí. Rád bych ještě dodal, že je naprosto nepochopitelné, že člověk jako on se stal ministrem financí, může se dostat k informacím o všech lidech v této zemi, k jejich bankovním účtům, může kontrolovat společnosti, s nimiž skupina Agrofert obchoduje, chce je převzít… Je to neuvěřitelné.

Neřekl bych, že by se něco stalo na první pohled, ale samozřejmě by komunistům musel v něčem ustoupit. Určitě by nastaly plíživé změny, ANO je hnutí, kde je mnoho bývalých komunistů, Babiš je bývalý komunista. Členská základna mě děsí. Je to takový pytel blech. Jednotící ideologie je jasná: „Ak poviem, tak budě.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner