Miroslav Patočka: Česko potřebuje přistěhovalce

()

Mnozí čeští politici, kteří se nesou na vlně populismu a jejichž cílem není služba společnosti, ale obslužnost vlastní peněženky, tvrdí, že v ČR uprchlíky či přistěhovalce nechceme. Podíváme-li se ale na situaci pracovního trhu, zjistíme, že česká ekonomika sice roste, ale nachází se ve strukturálních problémech. Zjednodušeně řečeno, schází pracovní síly.

Nezaměstnanost kolem 5 % je považována za „plnou zaměstnanost“ – v demokracii to není tak, jak tvrdí, komunismem vychovaný pan Babiš, že dřív všichni cikáni pracovali, a když ne, tak šup s nimi do koncentráku. Stoprocentní zaměstnanost může existovat jen v diktatuře. Demokracie je oproti tomu postavena na dobrovolnosti a vlastní iniciativě. Proto je také svobodná společnost vždy efektivnější a inovativnější, než ekonomiky řízené centrálně. Ti, kteří chtějí pracovat, práci mají, a ti kteří pracovat nechtějí, pracovat nebudou a nikdo je v demokratické společnosti nemůže k práci nutit.

Z ekonomické historie víme, že sousední Německo (západní), mělo již koncem 50. let nedostatek pracovních sil a ekonomice hrozil propad. Proto tehdy špičkoví politici a ekonomové, jako např. Ludwig Erhardt, který je považován za otce německého ekonomického zázraku, který dokázal z válkou zničeného Německa udělat jednu z nejsilnějších ekonomik světa, pochopili, že bez imigrace to zkrátka nepůjde. Již v roce 1964 obdržel milióntý „Gastarbeiter“ jako dárek moped (viz ilustrační foto).

Demografický vývoj v ČR je jednoznačný – ve společnosti, kde se rodí málo dětí a doba života se prodlužuje, bude zákonitě docházet k poklesu životní úrovně. Proč? Odpověď je nabíledni. Mladí, kterých bude stále méně, budou muset živit armádu starých lidí, která se bude neustále zvětšovat. Staří lidé jsou také více nemocní a potřebují víc lékařské a pečovatelské péče – tedy, mladí budou muset odevzdávat ze svých výdělků víc peněz na starobní důchody, zdravotní péči, starobince atd. a zvýšení odvodů znamená snížení životní úrovně. To není malování čerta na zeď, ale naše budoucnost, když mladé ženy nezačnou mít alespoň tři děti, aby počet obyvatel rostl. Vypadá to na to? Řekl bych, že ne. Děti stojí peníze a čas, a proto mnozí oddalují zakládání rodin a užívají si života. Já neříkám, že je to špatně, ale konstatuji, že pakliže si chceme udržet životní úroveň, potřebujeme migraci.

Velká část voličů si stěžuje, že neustále zaostáváme za Západem, kde mají lidé vyšší mzdy a mohou více konzumovat. Avšak zároveň ta samá skupina stěžovatelů a nespokojenců je proti zavedení eura a proti migraci či EU – tedy oni sami jsou příčinou své vlastní nespokojenosti – sami sobě brání v lepším životě. Zodpovědní politici by měli začít svým voličům vysvětlovat, že bez migrace, zavedení eura a západních investic, se vyšší životní úrovně nedočkají.

Také bychom neměli zapomínat na mladé rodiny s dětmi, které nesou největší finanční zátěž (výchova dětí, splácení hypoték a půjček na vše možné) a na staré lidi, kteří mají často důchody, které nejsou důstojné. Politici musí svým spoluobčanům vysvětlit, že změna je život a ten, kdo se nechce měnit a vyvíjet, je odsouzen k životu v mizérii.

Česko se musí stát otevřenou společností a musí být hnacím motorem v evropské integraci. Jestliže premiér požaduje společnou evropskou armádu, tak je to krok správným směrem. My ale potřebujeme také euro a potřebujeme vedle češtiny další úřední jazyk – nejlépe dva – češtinu a angličtinu. Připadá to někomu jako fantasmagorie? Ano? Tak bych rád připomněl, že naši dědové a babičky byli, co se jazyků týče, vzdělanější než Češi dnes. Tehdy bylo ovládání němčiny normální – dnes je to téměř výjimečné. Fanouškům Švýcarska bych rád připomněl, že Švýcaři mají čtyři úřední jazyky a nejvyšší procento imigrantů v celé Evropě – celých 25 % obyvatel Švýcarska nemá švýcarský pas. To je celkem překvapivé číslo, že? Někteří jednotlivci by rádi opustili EU, aby se bránili před migrací, a Švýcarsko je jim vzorem, že se dá existovat i mimo EU. Takže, dámy a pánové, žádná země EU nemá tak vysoký počet migrantů jako Švýcarsko – 2 miliony obyvatel z 8 milionů nemá švýcarský pas. Rozhodněme se tedy, jestli chceme, abychom se měli dobře i v budoucnosti, a pak se snažme získat migranty a prohlubme evropskou integraci, anebo můžeme jít ruskou cestou, být zemí, kam lidé nepřicházejí, ale z které ti nejlepší odcházejí. Je to jen na nás, jestli budeme poslouchat populisty, anebo použijeme mozek a zajistíme si budoucnost ve stabilní a prosperující zemi.

Situace v Česku je vážná a bude záležet na našich politicích, jestli rozpoznají vážnost situace a pochopí, že Česko potřebuje migraci. My Češi se bez Evropy a EU neobejdeme – Evropa bez nás ano.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]