Miroslav Patočka: Lze odhadnout chování Putina? Bohužel ano

Eric Drooker

Nakolik se můžeme poučit z historie? Je možné vypozorovat a předpovídat chování některých politiků? Ano, lze to, když pochopíme vnitřní motivy, které k jejich chování vedou.

Historická paralela: Hitler se cítil být ponížen Versaillskou smlouvou. Německo první světovou válku podle jeho názoru neprohrálo a Němci byli o své vítězství připraveni podvodem. Jeho soukmenovci byli árijci a měli větší právo na život než méněcenné rasy. Navíc árijci potřebovali nový prostor, kde se budou moct množit a vést šťastný život.

Hitlerovi se tehdy podařilo přesvědčit velkou část německého obyvatelstva o tom, že jsou něco víc než všichni ostatní, a proto mají i jiná práva než všichni ostatní. Hitler dal Němcům pocit nadřazenosti a vnutil jim myšlenku, že všechny ostatní státy chtějí Německu jen ublížit. To bylo podhoubí pro vznik druhé světové války – nadřazenost národa a všudypřítomný nepřítel – jak zvenčí, tak vnitřní. Velká část německého národa Hitlera zbožňovala.

Jak to dělá Putin? Dělá to Putin podobně jako Hitler?

Putin lituje toho, že se rozpadl Sovětský svaz, a chce svým Rusům dát zpět svoji hrdost a pocit velmoci. Putin vidí všude nepřátele, kteří si přejí zničení Ruska. NATO svojí rozpínavostí Rusko ohrožuje. Putin je také přesvědčen o tom, že jeho „bratři“ z Ukrajiny nemají právo na sebeurčení, protože to, co se bude na Ukrajině dít, musí být pouze v dikci Moskvy.

Rusové se cítí být národem vyvoleným k tomu, aby mohli o ostatních národech rozhodovat. Čečenci se musí podřídit, Gruzínci se musí podřídit, Ukrajinci (Krym) se musí podřídit…..a co Češi, co Slováci, Poláci, Bulhaři, či Rumuni? Ti si snad myslí, že si mohou dělat, co se jim zlíbí? To Putin nevidí rád. Navíc ti protivní Estonci, Lotyši a Litevci, ti si dokonce dovolí vstoupit do NATO a je jim jedno, že Putin si to nepřeje. Svět se přeci musí Ruska bát! A Putin to zařídí! A Rusové svého Putina milují: Putin má mezi Rusy obrovskou podporu.

Teď jde tedy o to světu ukázat, že Rusko je silné a Západ by si měl dát pozor. To v uvažování dlouholetého kágébáka Putina může znamenat jen jedno: ostatní se ho musí bát. A co se k tomu hodí lépe než přispěchat na pomoc svému starému dobrému známému Asadovi, masovému vrahovi, který neváhal proti vlastnímu obyvatelstvu použít chemické zbraně? Diktátor pomáhá diktátorovi, aby se udržel u moci. (Vzpomeňme si na paralelu Stalina a Hitlera: Stalin rozpoutal válku společně s Hitlerem a podporoval Německo i ekonomicky.)

To, co se stalo v Libyi a v jiných arabských zemích, máme na mysli tzv. arabské jaro, se již nesmí podle Putina opakovat. V demokracii člověk nikdy neví, kdo se v příštích volbách dostane k moci, a to diktátoři nemají rádi.

Musíme si připomenout, že SSSR byl tradičním podporovatelem diktátorů v arabských zemích v celém poválečném období, tedy i v době, kdy Vladimir Putin v KGB politicky dozrával. Tím, jak během arabského jara začal padat jeden diktátor za druhým, Putin ztrácel spojence v těchto zemích a teď má strach o svého posledního věrného – Asada. Bez Asada by také přišel o přístup ke Středozemnímu moři.

Pro připomenutí: Palestinci např. vycvičovali členy RAF (Rote Armee Fraktion byla teroristickou organizací, které terorizovala západní Německo v sedmdesátých a osmdesátých letech za silné podpory NDR a SSSR). Jásir Arafat – vůdce Palestinců – byl velkým přítelem SSSR a také komunistického Československa.

A teď zpět k Putinovi. Putin chce pomoct v Sýrii? Skutečně? Tak proč nepomůže uprchlíkům? Kde je ruská humanitární pomoc? Kde jsou ruské tábory, které přijímají stovky tisíc uprchlíků? Nejsou nikde, ale nikdo z našich politických elit se touto otázkou nezabývá. Putin nám hodí špek a my všichni po něm skočíme.

Každý člověk má ke svému jednání nějaký motiv. Jaký motiv má Putin?

repro: net NYT

Putin má proti sobě příliš silné soupeře: NATO a EU jsou příliš silné díky své jednotě, a proto se je Putin snaží rozdělit. USA a EU se svými 820 miliony obyvatel a ekonomikou, jejíž výkon je devatenáctkrát vyšší než výkon ekonomiky ruské, jsou příliš silní na to, aby je Rusko mohlo ohrozit. Proto se Putin a jeho stoupenci snaží Evropskou unii rozložit. Jednotlivé státy, a hlavně ty menší, jako například Česká republika se svými proruskými elitami, by byly pro Putina jednoduchou kořistí a Putin by mohl svůj vliv rozšířit až do středu Evropy. Stejně jako v dobách SSSR. A co se k tomu hodí lépe než uprchlíci ze Sýrie, kteří budou emigrovat do EU a evropské země se začnou hádat, co s těmi uprchlíky budou dělat?

Putin tedy válku v Sýrii ukončit nechce. Naopak. Putin chce situaci v Sýrii vyhrotit, a tím způsobit zvýšení počtu uprchlíků, kteří přicházejí do Evropské unie. Tím chce Evropskou unii destabilizovat a dosáhnout kýženého cíle. Tím není nic jiného než rozpad EU.

První hlasy, které tímto směrem vedou, se již ozývají a velká část české společnosti jim vděčně naslouchá. Lidé nejsou schopni rozpoznat, odkud jim hrozí nebezpečí. Putina považují za spojence a spojence považují za nepřítele. To je skutečná tragedie.

Putin je prostě kágébák tělem i duší, který ve stylu zkušeného mafiána ukradl Rusům Rusko a ti si toho ještě ani nestačili všimnout. Putin je garantem budoucí katastrofy, a to jak pro Rusy, tak  bohužel i pro nás a pro celou Evropu. Rusové považují Putina za spasitele a nevšimli si, že se zamilovali do rafinovaně maskovaného ďábla.

Mnozí z našich politiků nás vedou do katastrofy a křičí u toho hurá, stejně jako jejich předchůdci v roce 1948. Na žádného diktátora nikdy nefungoval appeasement a nefunguje ani na Putina. Diktátor považuje slušnost za slabost a důvěru za známku demence.

I Hitler se posmíval svým evropským kolegům-státníkům. Chamberlain byl pro něj slaboch.

Putinovo chování má naštěstí jednu velkou slabinu. On sice rozumí politice a technice moci, ale nerozumí ekonomice.

Hitler vedl válku, když Německo bylo ekonomicky na svém vrcholu. Putin vede válku, když je na tom ruská ekonomika velmi špatně a velká část Rusů žije v bídě. Putinovi dojdou peníze. Můžeme se dohadovat, co bude pak? Bez peněz se špatně vládne, hlavně tam, kde je celý státní aparát postavený na korupci a kde všichni přátelé se stali přáteli, protože si je vůdce koupil.

Eric Drooker

Rusko je zemí zbohatlých kágébáků a komunistů. Tedy lidí, kteří pro peníze udělají všechno a morálka jim neříká vůbec nic. Dnes se Putina v Rusku každý bojí. To ale skončí v momentě, až Rusku dojdou peníze. Poté bude Putin ztrácet jednoho svého podporovatele za druhým.

A to bude Putinův konec.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner