MIROSLAV PATOČKA: Senát selhal

Eric Drooker

Před dvěma desítkami let byl zřízen Senát jako pojistka demokracie. Problémem ale je, že se horní komora parlamentu skládá z lidí, kteří nemusí mít na mysli vždy jen ochranu demokracie a naší svobody. Co se vlastně v Senátu stalo?

Ve čtvrtek večer, když byla projednávána petice proti prezidentu Miloši Zemanovi a mělo dojít k alespoň určitému pokárání hlavy státu, se část senátorů zvedla a odešla z pléna. Tím Senát přestal být usnášeníschopný a nemohl se usnést ani na té nejmenší možné kritice prezidenta, který teď bude mít definitivně pocit, že si může dělat, co chce. A to bude nadále zvyšovat nebezpečí pro naši svobodu a demokracii.

Zeptají se novináři těchto senátorů, co je k tomu vedlo? Nejsou si tito senátoři vědomi své zodpovědnosti, nebo mají takový strach z prezidenta? Anebo ještě hůře, obávají se, že pokud nebudou znovu zvoleni, že by jim prezident nepomohl sehnat někde teplé místečko ve státní správě či v některé státem vlastněné firmě.

Tanec kolem Miloše Zemana nabírá v ČR bizarních rozměrů. Na jedné straně prezident, který kašle na ústavu, uráží své politické oponenty, vysmívá se jim a místo toho, aby se choval jako ústavní činitel a hájil zájmy státu, stýkal se s hlavami států zemí Evropské unie a NATO, uráží EU, amerického velvyslance, Turky a předsedu vlády zesměšňuje před národem.

Ano, v takové situaci bych očekával, že senátoři řeknou: A dost! Demokracii si vzít nenecháme a ty, prezidente, vrať se na své místo, tam, kam patříš. Obstarej si kancléře, který má bezpečnostní prověrku, a zapískej na Ovčáčka, že se má chovat jako mluvčí, a ne politik.

Češi se stále učí demokracii. Snad nebude pozdě a nepřijdou s křížkem po funuse. Jestli k tomu dojde, budou za to nést díl viny také senátoři. Ti selhali na celé čáře. Podvedli své voliče (i ty, kteří politice nerozumějí) a také podvedli budoucí generace.

Jestli ztratíme svobodu, tak bych chtěl, aby si senátoři každý den uvědomovali, že to začalo u nich. Oni měli jistit demokracii a přitom ji prodali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner