Miroslava Němcová bude kandidovat do Senátu

Společnou kandidátkou ODS, TOP 09 a hnutí STAN do Senátu v Praze 1 bude poslankyně a dlouholetá členka občanských demokratů Miroslava Němcová. Zástupci stran to oznámili na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Němcová bude patřit mezi vyzyvatele současného senátora a bývalého rektora Karlovy univerzity Václava Hampla, který se o znovuzvolení uchází s podporou KDU-ČSL a Zelených, hnutí Senátor 21 a sdružení Praha sobě. Piráti v centru Prahy nasadí zastupitele Roberta Veverku, který usiluje o legalizaci konopí.

Němcová řekla, že pro kandidaturu má nejméně tři důvody. Není spokojena se současným stavem české společnosti a s tím, že vláda je „fakticky závislá“ na KSČM. V Senátu chce dále zužitkovat dlouholeté politické zkušenosti a důležité podle ní také je, že získala podporu několika demokratických subjektů.

Němcová je členkou ODS od roku 1992, dvakrát byla řadovou místopředsedkyní strany a v letech 2010–2012 vykonávala funkci první místopředsedkyně. Od roku 1994 byla osm let členkou zastupitelstva ve Žďáru nad Sázavou. Tam ji také v roce 1996 ODS nominovala do prvních voleb do Senátu. V prvním kole zvítězila, ve druhém ji porazil lidovec Jiří Šenkýř. Mezi lety 2010 a 2013 byla Němcová předsedkyní Poslanecké sněmovny, dvě volební období byla také místopředsedkyní dolní komory.

V obvodu Prahy 1 před šesti lety Hampl porazil předchozího senátora a někdejšího šéfa pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze (za ODS). Senátní volby se uskuteční spolu s krajskými o prvním říjnovém víkendu. Kandidátní listiny je třeba odevzdat do konce července.

Rozhovor s Miroslavou Němcovou o detailech její kandidatury, vzrůstajícím vlivu KSČM, ale i svobodě médií si můžete přečíst již zítra na našem webu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner