Miroslava Němcová: Nikoli vytýkací, ale zatýkací dopis pro premiéra Babiše

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman tlačí na odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného, protože odmítá dát výjimku vakcíně Sputnik V. Premiér Andrej Babiš tvrdí, že k odvolání není důvod, přesto posílá ministrovi vytýkací dopis. Cituji z něj větu: „Jeví se mi, že ministerstvo zdravotnictví pod vaším vedením rezignovalo na řádný výkon funkce tohoto rezortu.“ Dopis by v první řadě měl obdržet premiér. Nikoli vytýkací, ale zatýkací.

Začala bych stejně: „Jeví se mi, že vláda ČR pod Vaším vedením rezignovala na řádný výkon funkce vedení státu.“ Dopustil jste, aby zemi v době pandemie místo odborníků řídili specialisté na politický marketing. Vaše politické a finanční zisky mají přednost před zdravím, vzděláváním, ekonomikou.

Eric Drooker

V přepočtu na počet obyvatel jsme zemí s největším počtem zemřelých, naše děti byly ve školách nejméně, ekonomika je v rozvratu. Financování Vašeho soukromého byznysu z veřejných rozpočtů pokračuje i v době, kdy krachují celá ekonomická odvětví a obrovské množství lidí se propadá do  existenčních problémů. Tok dotací pro holding Agrofert se nezastavil. Týká se to zemědělství, chemického a potravinářského průmyslu nebo zdravotnické větve Vašeho podnikání.

Jenom v letech 2014–2019 získaly Vaše firmy dotace a různé podpory ve výši 10,4 miliardy korun. Každý občan ČR Vám tak ze svých daní přispěl tisícem korun. Je to násobně více, než když jste v politice nebyl.

Požaduji, abyste zveřejnil veškeré platby z veřejných rozpočtů firmám z Vašeho holdingu (nyní ve svěřenských fondech) za celou dobu pandemie. Tvrdíte, že fondy Vám nepatří a k žádným informacím o jejich hospodaření nemáte přístup. K informacím o veřejných rozpočtech snad jako premiér přístup máte, neměl by to tedy být problém.

Autorka je senátorka za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články