Prohlášení Miroslavy Němcové k projednávání vyslovení nedůvěry vládě České republiky v Poslanecké sněmovně (26. 6. 2019).

1) Předseda vlády navrhl odvolat ministra kultury,  prezident oznámil, že to neudělá.

2) Tím prezident Miloš Zeman porušil čl. 74 Ústavy České republiky.

Text článku zní: „Prezident republiky odvolá členy vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“

3) Předseda vlády Andrej Babiš, první místopředsedkyně vlády Alena Schillerová a místopředseda vlády Karel Havlíček vystoupili dnes ve sněmovně, ale o tomto zásadním ataku na Ústavu ze strany prezidenta se nezmínili.

4) Z toho plyne, že vláda nedodržuje a neochraňuje ústavní pořádek naší země. Členové vlády tak porušují svůj ústavní slib, který složili dle článku 69 odstavce 2 Ústavy.

Slib člena vlády zní: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony a uvádět je v život. Slibuji na svou čest, že budu zachovávat svůj úřad svědomitě a nezneužiji svého postavení.“

5) Tento bezprecedentní protiústavní  postup vlády (vedle ostatních důvodů) musí vést k jejímu pádu.

6) Poslanci, kteří i za těchto okolností  nebudou hlasovat proti vládě, podporují protiústavní postoj vlády a prezidenta a nesou osobní odpovědnost za další vývoj v naší zemi.

 

Miroslava Němcová

Poslankyně ODS

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Miroslava Němcová
Další články autora