Miroslava Němcová: Trvám na tom, že Zeman je zrádce

Senátorka za ODS Miroslava Němcová (ČTK)

Senátorka za ODS Miroslava Němcová | FOTO: ČTK

Senátorka Miroslava Němcová trvá na svém prohlášení z 10. března o tom, že prezident Miloš Zeman prosazuje „velezrádné zájmy ve prospěch Ruska a Číny“. Němcová se proti Zemanovi vymezila poté, co pro dezinformační web Parlamentní listy sdělil, že bude žádat odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové, kteří odmítají používání ruské vakcíny Sputnik V bez předchozího schválení Evropskou lékovou agenturou.

„Na svém vyjádření trvám. Není to poprvé, kdy prezident Zeman ukazuje prstem na toho, koho si ve vládě přeje a koho si nepřeje. Je to bezohledný tlak a vyhrožování prezidenta premiérovi,“ uvedla Němcová. Její slova zveřejnila Občanská demokratická strana na sociálních sítích.

()

Senátorka o Zemanovi například napsala, že „jeho činy a spojenectví s Andrejem Babišem řízeně vedou k rozvratu české společnosti“. Jeho zájmem je podle ní „návrat k východním pořádkům, nástrojem je vzbuzování nenávisti“. Zeman podle Němcové patří na temnou stránku dějin České republiky, destruuje ústavní principy a moc využívá ke mstě a k „prosazení velezrádných zájmů ve prospěch Ruska a Číny“.

„Před pár dny uplynulo osm let jeho mandátu. Osm let buranství, zloby a destrukce všeho, co představuje »vyšší princip«, všeho, co neslouží jeho zájmům. Výročí nikdo neslavil. Není co,“ napsala Miroslava Němcová.

Senátorka Miloše Zemana kritizovala již několikrát. V roce 2018 dokonce jako první opustila jeho inauguraci ve Vladislavském sále Pražského hradu poté, co prezident ve svém projevu urážel novináře a kritizoval veřejnoprávní Českou televizi. Němcová se také jakožto předsedkyně poslanecké sněmovny v roce 2013 zúčastnila vystavení korunovačních klenotů. Na akci Zeman dorazil z ruské ambasády opilý.

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy označil Blatného a Storovou za hlavní překážky pro dodávky Sputniku V. Odmítáním ruské vakcíny podle něj nesou odpovědnost za zbytečná úmrtí lidí v České republice na nemoc covid-19. Zeman prosazuje, aby Česko při očkování využilo ruské i čínské vakcíny. Dosud se aplikují tři schválené látky od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Blatný požaduje, aby byly i další vakcíny před použitím schváleny v EU. Stejný závěr přijali na nedávné schůzce nejvyšší ústavní činitelé včetně Zemana. Nyní ale prezident chce, aby vakcíny schválil SÚKL a ČR jimi začala očkovat před rozhodnutím evropských orgánů.

Prezident také požaduje, aby ve funkci skončil i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten ČTK sdělil, že Zemanovi vadí mimo jiné kvůli dostavbě Dukovan. Za svou prací si stojí. Premiér Babiš prohlásil, že prezidentovy názory bere na vědomí, žádné personální změny teď ale nejsou podle něj na stole. S prezidentem se má sejít 22. března v Lánech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]