Miroslava Němcová: Výzva poslancům kvůli projevení úcty Jiřímu Bradymu

(ČTK)

Ministr kultury Daniel Herman potvrdil, že mu prezident Miloš Zeman osobně vyhrožoval, že pokud se setká s dalajlámou, bývalý vězeň z Osvětimi Jiří Brady nedostane státní vyznamenání u příležitosti 28. října. Tím je prozatím završena série ostudných událostí, které návštěvu dalajlámy provázejí.

Setkání ministra kultury s dalajlámou vyvolalo na domácí politické scéně neuvěřitelný rozruch. Nejprve na protest vůči tomuto kroku vydali čtyři nejvyšší státní činitelé (Zeman, Sobotka, Štěch, Hamáček) společné prohlášení, jehož ostentativní forma je ponižující a nedůstojná. Poté vyšlo najevo, že se prezident Zeman všemožně snažil zabránit setkání Hermana s dalajlámou způsobem, přesahujícím myslitelné hranice.

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Výzva ke svolání slavnostního zasedání Sněmovny

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) v reakci na tento vývoj zveřejnila výzvu ke svolání slavnostního zasedání Poslanecké sněmovny v následujícím znění:

Výzva poslancům 

Jako bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se obracím na všechny poslankyně a poslance s následující výzvou:

Poslanecká sněmovna navrhla prezidentovi republiky udělení Řádu T. G. Masaryka panu Jiřímu Bradymu. 

Pokud se potvrdí informace o tom, že kvůli setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou nebude Jiřímu Bradymu vyznamenání uděleno, vyzývám k tomu, aby bylo zorganizováno slavnostní zasedání  Poslanecké sněmovny. Byla by to důstojná možnost, jak panu Bradymu za jeho celoživotní dílo poděkovat. 

Podle dosavadních informací má Jiří Brady přijet v dohledné době do České republiky. Bylo by tedy možné uspořádat slavnostní zasedání tak, aby se jej mohl osobně zúčastnit.

Němcová k tomu dodává, že Jiří Brady by byl důstojným nositelem státního vyznamenání. „Muž, který přežil koncentrační tábory během druhé světové války a tématu holocaustu se celoživotně věnuje ve svých přednáškách a v literárních dílech, se bohužel podle dostupných informací stal hříčkou v rukách bezohledné hradní politiky.“

„Ministr kultury Daniel Hermann tvrdí, že byl Hradem upozorněn na to, že sejde- li se s dalajlámou, potom jeho strýc, Jiří  Brady, bude ze seznamu návrhů na vyznamenání vyškrtnut. Neboli, ministr české vlády oznamuje, že byl vydírán. Potvrdí-li se slova pana ministra, musí na to demokratická společnost reagovat,“ prohlašuje Němcová.

Herman: Jsme suverénní a demokratická země

Daniel Herman tyto pochybnosti potvrdil v Událostech, komentářích (21. 10. 2016). Prezident Zeman mu měl před svědky na slovenské ambasádě oznámit, že pokud se sejde s dalajlámou, jeho strýc Jiří Brady nebude mezi vyznamenanými. Herman tuto pohrůžku odmítl.

„My jsme přece svébytná demokratická suverénní země. Nejsme žádnou provincií Číny. Ta si může říkat své názory, ale my přece máme svojí politiku. My jsme součástí kulturního Západu, jsme součástí Evropské unie, hodnotového společenství. Jsme součástí Severoatlantické aliance. Přeci nám nebude kdokoliv včetně Číny diktovat, co máme dělat,“ řekl Herman v České televizi. „Kde bychom to byli, to jsme si ve 20. století zažili dvakrát protektorát Třetí říše a satelit sovětského impéria. To tedy odmítám. Jsme suverénní a svobodná země a já jsem ministrem demokratické vlády. Nenechal jsem se koupit československými komunisty, nenechám se koupit ani komunisty čínskými.“

Herman potvrdil, že Jiří Brady byl hradním protokolem informován o tom, že bude vyznamenán. Bradyho dcera Lara serveru Aktuálně.cz řekla, že ještě před týdnem jejímu otci telefonovali lidé z prezidentské kanceláře, aby ho o nominaci informovali. Prý dostal i harmonogram slavnostního ceremoniálu. „Byl na to pyšný, dostal už vyznamenání všude možně po světě – v Německu, Kanadě… A doufal, že se mu podobné pocty dostane i doma v Česku.“

K dovršení všech trapností začal vzápětí Hrad tuto informaci zpochybňovat jako nepravdivou. Skutečností je, že ve finálním seznamu osobností, které mají být oceněny státním vyznamenáním, podepsaném premiérem Sobotkou, Jiří Brady nefiguruje.

„Pozvat skoro devadesátiletého člověka přes Atlantik a pak svoje rozhodnutí změnit, to je skutečně zvláštní. To trochu snižuje úctu a autoritu vyznamenání, která by měla být výsledkem ocenění a ne nějakého handlování. … Možná, že to neudělení je skutečným vyznamenáním,“ dodal k této blamáži ministr Herman.

Jsou ve hře peníze pro ČSSD a Zemana?

Každý má právo na projevení svého názoru. Až příliš servilní přístup prezidenta a nejvyšších představitelů sociální demokracie se už ovšem pohybuje na hraně destrukce demokratických hodnot, budovaných po pádu totalitního režimu.

Snad se nepotvrdí spekulace, rozvinuté v České televizi komentátorem Petrem Nováčkem, že za nebývale vstřícným přístupem ČSSD a Miloše Zemana k Číně stojí jejich ekonomické zájmy před blížícími se parlamentními a prezidentskými volbami. To by bylo velice vážné.

Hradní parta bohužel opakovaně ze státního svátku dne 28. října vytváří nedůstojnou frašku, na kterou by měla reagovat nejen politická scéna a rektoři, ale i veřejnost. Kupodivu se zatím neozvali žádní z demonstrantů, kteří se tolik angažovali při návštěvě čínského prezidenta v Praze. Ozvou se aspoň v den předávání státních vyznamenání?

Jan Dobrovský ()

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]