Mise z europarlamentu se chystá do Česka. Babišova ostuda pokračuje a poškozuje zemi

youtube

Evropský parlament | FOTO: youtube

Europoslanec Mikuláš Peksa potvrdil Českému rozhlasu, že by se do České republiky měla podívat mise europoslanců. Na počátku příštího roku by tak měli zástupci této instituce přijet zkoumat, jak se v naší zemi čerpají dotace. Již druhá instituce se tedy bude zabývat problémem, který způsobil premiér Andrej Babiš.

Podobná mise se uskutečnila v loňském roce, kdy skupina poslanců včetně českého zástupce Tomáše Zdechovského odjela na Slovensko. Tam totiž problémy se zneužíváním dotací popisoval zavražděný novinář Ján Kuciak. Jiní europoslanci zase byli například na Maltě.

Pavel Hofman

Nyní se ale do popředí zájmů dostává Česká republika, a to kvůli auditům Evropské komise, ale i proto, že Babiš, který je ve střetu zájmů, zároveň zastupuje Česko v Evropské radě, v jednom z vrcholných orgánů EU, kde má možnost cokoli vetovat. To je ale právě problém, jelikož europoslanci si uvědomují, že vetovat by mohl rozhodnutí zejména ve chvíli, kdy by odporovala zájmům koncernu Agrofert.

Střet zájmů v České republice není tématem jen Evropské komise. Europarlament o Babišovi v loňském roce dokonce hlasoval, nyní se téma dostalo na přetřes na Výboru pro rozpočtovou kontrolu, jehož členem je právě i Mikuláš Peksa.

Česká republika se dostala do pozice, kdy ji zásadním způsobem poškozuje její vlastní premiér. Ztrácíme možnost vyjednávat, prosazovat své zájmy a Evropská unie v jeho osobě logicky vidí problém. Babiš se nakonec bude muset rozhodnout, zda chce vlastnit majetek, nebo mít politickou moc. Protože kombinace obojího je neudržitelná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner