Místo občanské nespokojenosti může přijít ostrá konkurence pro Babiše

(Pavel Šmejkal)

FOTO: Pavel Šmejkal

Ještě před týdnem se zdálo, že vstupujeme do období protestů a velkých demonstrací. Symbolem se stala zejména demonstrace několika desítek tisíc protestujících na Václavském náměstí. Mluvilo se o občanské neposlušnosti a podobných akcích. Vláda si ovšem zachovala chladnou hlavu a během několika dnů atmosféru podstatně změnila. Dokázala to kombinací kroků na národní a evropské úrovni. 

České předsednictví nejprve iniciovalo oficiální jednání ministrů pro energetiku, které uložilo Evropské komisi rychle připravit řešení, jež srazí ceny energií dolů. Předsedkyně Komise na tomto základu proto už v úterý oznámila, že evropské řešení bude fungovat na principu, kdy výrobci elektřiny z levných zdrojů budou muset odevzdat část svých zisků, které jsou vyvolány tím, že je cena proudu vázána na nyní nejdražší plynové elektrárny. Peníze, které budou takto získány, budou následně převedeny členským státům, kde budou moci být využity na podporu spotřebitelů, trpících vysokými cenami.

Český strop

Ještě než nastoupilo toto řešení na úrovni Evropské unie, vlastní, národní řešení nachystala i česká vláda. Ta zastropovala ceny elektřiny a plynu jak pro domácnosti, tak pro živnostníky a malé podnikatele. Důležitý je také fakt, že maximální cena energie bude platit i pro veřejnou sféru, jako jsou obce, města či kraje. Díky tomu se do problémů nedostanou například školy, zdravotnická nebo sociál­ní zařízení.  Energetické firmy budou zároveň muset přepočítat zálohy na energie, které už občané dostali a které počítaly s astronomickými, nezastropovanými cenami elektřiny i plynu, což dost vystrašilo řadu lidí.

České dno

Opoziční hnutí volají, že se ceny zastropovaly moc vysoko a že by se mělo jít ještě níže, Každý si ale musí uvědomit, že zastropování cen energií na národní úrovni bude stát podle aktuálních odhadů přes sto miliard korun, a ty se budou muset najít v českém nebo evropském rozpočtu. Tato forma pomoci občanům a firmám s cenami energií proto musí být zasazena do rozpočtové reality, abychom následně vše nespláceli ještě dlouhá desetiletí po skončení energetické krize. Tomu, zdá se, rozumí vláda, ale nikoli populistická opozice, která vsadila na kritiku všeho…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]