Místo pračky ho čekal soud. Ruský plukovník skončil za braní úplatků ve vězení

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Plukovník Ivan Mertviščev, příslušník Hlavního organizačního a mobilizačního ředitelství generálního štábu ruských ozbrojených sil odpovědný za odvody občanů, byl zadržen důstojníky tajné služby FSB při přebírání pračky, o kterou si řekl jako o úplatek. Informoval o tom deník Kommersant.

„Moskevský soud poslal plukovníka Ivana Mertviščeva na dva měsíce do domácího vězení. Je obviněn z převzetí úplatku pračkou od vojenského komisaře Spojeného vojenského komisariátu moskevské oblasti Ramenki,“ napsal deník. Mertviščev svoji vinu před soudem přiznal.

(Týdeník FORUM)

V souvislosti s náborovou kampaní branců, která začala 1. listopadu, měl plukovník Mertviščev vykonat kontrolu v oblasti Ramenkji, která zahrnuje „mikrookresy“ ze západního správního okruhu Moskvy.  Týden před jejím uskutečněním zavolal tamnímu komisaři a dal mu najevo, že při kontrole „určitě něco najde“, protože v oblasti to je s náborem branců „velmi špatné“, což zcela jistě „ovlivní nejen pověst inspektorátu, ale i samotného komisaře“, ale pokud mu komisař koupí pračku v hodnotě sedmdesáti tisíc rublů, žádných potíží se nemusí obávat.

Komisař, jehož jméno nebylo zveřejněno, na dohodu na oko přistoupil, ale zároveň věc nahlásil odboru vojenské kontrarozvědky. Agenti pak v pozici zprostředkovatelů následně domluvili, o jakou pračku se má konkrétně jednat, a po jejím zakoupení jej vyzvali, že si ji může přijet vyzvednout. Plukovník Mertiščev tak byl chycen přímo při činu, když úplatek v podobě pračky přebíral.

Podle Kommersantu se FSB ještě chystá prověřit, zda Mertviščev nepožadoval úplatky již v minulosti.