Místo výzbroje nebo jídla dostanou ruští vojáci harmoniky a balalajky

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ruské ministerstvo obrany pořádá sbírku hudebních nástrojů pro vojáky odvedené do války na Ukrajině, aby v nich hudba podpořila bojového ducha. Píše o tom portál The Insider. Odvolává se na výzvu, jež se objevila na profilu správy jedné z petrohradských čtvrtí na ruské sociální síti VKontaktě.

Ministerstvo obrany má podle výzvy zájem o hudební nástroje, jako jsou akordeony a jiné harmoniky, kytary nebo balalajky pro hudebníky-amatéry z řad ruských jednotek. Chce u nich „podpořit bojového ducha, lidsky je spojit a poskytnout jim možnost morálního a psychologického odreagování“.

()

The Insider uvádí, že jde o první „národní sbírku“ organizovanou přímo ministerstvem obrany, a nikoli dobrovolníky nebo příbuznými odvedených vojáků. V Rusku se pro potřeby armády mezi lidmi sbírají vložky do bot, ponožky, spodní prádlo, šije se pro vojáky a údajně se shromažďuje i vyčesaná psí srst. Na sociálních sítích se pro vojáky shánějí léky, oblečení nebo proviant.

Mnoho vojáků, kteří se do armády dostali na základě částečné mobilizace, kterou v září vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, má problémy s výstrojí. Za své peníze si pak kupují součásti uniforem a zimní oblečení.

Podle The Insider některé sbírky nejsou dobrovolné. V některých regionech Ruska státní zaměstnanci musejí vybírat peníze pro potřeby armády nebo jim určitou částku strhnou z výplaty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články