Místopředseda KSČM Skála: Pomoc SSSR v srpnu 1968 jsem vítal s nadšením

Místopředseda KSČM Josef Skála (ČTK)

Místopředseda KSČM Josef Skála | FOTO: ČTK

Nedávno zvolený místopředseda KSČM Jiří Skála má velmi zajímavou minulost. Druhý muž současné komunistické strany se ve svém životopise pro StB chlubí tím, jak s úlevou vítal okupační vojska v srpnu 1968. Kolaborační spolupráci s vojsky, která obsadila tehdejší Československo zmiňuje Skála i v dalších částech dokumentu, na který upozornil server Aktuálně.cz.

Vítání sovětských vojáků na letišti si Skála vážil natolik, že se o něj musel podělit i ze státní bezpečností. „Internacionální pomoc SSSR a ostatních socialistických zemí v srpnu 1968 jsem přivítal s nadšením a ulehčením. Sovětská vojska jsem uvítal 21. srpna na úsvitu na ruzyňském letišti,“ napsal do životopisu.

Přestože velká část tehdejších komunistů brala okupaci za zradu, Skála se za svou kolaboraci nestyděl. „Snažil jsem se pomáhat sovětským vojákům i ve zdánlivě bezvýznamných věcech jejich každodenního života u nás,“ vysvětluje, jak podle svého názoru podával pomocnou ruku. „Začal jsem pracovat jako autor článků, zpráv a poznámek pro rozhlasovou stanici Vltava a týdeník Zprávy,“ dodává. Ačkoliv se Skála nově zveřejněným informacím brání a tvrdí, že nejsou pravdivé, jeho svazek je přístupný a tudíž se o jeho reálném obsahu dá přesvědčit.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]