Místopředseda ODS Kupka: Babiš Čapí hnízdo věrohodně nevysvětlil

Eric Drooker

Televizní vystoupení Andreje Babiše, ve kterém slíbil objasnit pochybnosti kolem jeho luxusní farmy Čapí hnízdo, neuspokojilo Martina Kupku. Místopředseda opoziční ODS trvá na tom, aby ministr financí na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny vysvětlil, jak je to s údajným neoprávněným čerpáním eurodotací na Čapí hnízdo.

[ctete-foto]50533[/ctete-foto]

Zvláštní poměry v dozorčí radě Čapího hnízda

Pochybnosti kolem Babišových tvrzení, ve kterých odmítá spojení s honosnou farmou pokračují. „Během dnešní obhajoby kauzy Čapího hnízda v pořadu Partie Andrej Babiš nedokázal věrohodně vysvětlit podezření, že k získání dotace 54 mil. Kč si Agrofert pomohl podvodem,“ říká Kupka. „V době, kdy firma Čapí hnízdo údajně nebyla vlastněná Agrofertem, členy dozorčí rady této společnosti byli dcera Andreje Babiše a bratr jeho partnerky. Zároveň Andrej Babiš ručil za úvěr 400 mil. Kč firmě, která měla skryté vlastníky,“ rekapituluje opoziční politik. „Stejné firmě pronajal Agrofert pozemky pod farmou. Valné hromady Farmy Čapí hnízdo se konaly v sídle společnosti Agrofert,“ dodává.

Podezření na podvod trvá

Vystoupení na Primě tedy Kupka nebere jako argument, kterým by se vysvětlilo, jak Babiš majetkově v Čapím hnízdě působil a zda měl vliv na udělení dotací z Evropské unie. „Ani jeden z těchto faktů nedokázal Andrej Babiš vysvětlit. Podezření na dotační podvod tak trvá i nadále. Odpovědi budeme chtít znát během mimořádné schůze,“ trvá na stanovisku ODS její místopředseda. „Policie i OLAF kauzu šetří. Už dnes je ale jasné, že tu jsou nepřekonatelné rozpory ve veřejných vyjádřeních ministra financí,“ upozornil Martin Kupka. „Ve filmu Matrix AB se Andrej Babiš sám pochlubil, že to byl nejlepší projekt, co kdy vymyslel. To nejde vyřešit opakovaným ujišťováním: „Nic jsem neudělal. Je to lživá kampaň.“ Vážné otázky se naopak množí,“ připomněl místopředseda ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články