Místopředseda TOP 09 Otys: Krize se řeší pod vedením psychopata. Snad se z ní dostaneme i přes diletanství vlády

Místopředseda TOP 09 Lukáš Otys (ČTK)

Místopředseda TOP 09 Lukáš Otys | FOTO: ČTK

Místopředseda TOP 09 Lukáš Otys z pozice podnikatele zkritizoval v rozhovoru pro deník FORUM 24 vládní opatření, která by měla firmám i OSVČ pomoci. Hovořili jsme o koalici SPOLU, o prezidentu Miloši Zemanovi i o tom, co pro něj znamená odchod Miroslava Kalouska z poslanecké sněmovny.

TOP 09 bude kandidovat v koalici SPOLU. Jak to hodnotíte a jaká případně vidíte úskalí?

Jsem upřímně rád, že se podařilo koalici vytvořit. Delší dobu již usilujeme o sjednocení pravice a konečně se to začalo dařit. Mám radost z toho, že opravdu všichni táhneme za jeden provaz a upřednostili jsme celkový zájem nad zájmy osobními. Spolupráce je skvělá. Pracujeme na programu, koaliční smlouvě, finišujeme kandidátky a založili jsme společný Anticovid tým. Úskalí nevidím. Cílem je změnit řízení země a celková rekonstrukce státu. Je to tak silný cíl, že není opravdu čas na nějaké neshody nebo žabomyší války.

Veronika Vrecionová (Evropská unie)

Jak se díváte na to, že prezident Zeman uvedl, že bude podle něj vládu sestavovat šéf nejsilnější strany, nikoli koalice?

Prezident Zeman pravidelně pohrdá ústavou a hledá v ní skulinky. Navíc je motivován úkolem zadat dostavbu Dukovan ruské firmě. No a jediný, kdo je ochoten mu v tomto pomoci, je Andrej Babiš. Proto ho jmenuje za každou cenu, i kdyby měl změnit podmínky tak, že pověří toho, kdo má největší holding. Na nás a teď myslím obě koalice je, abychom přesvědčili maximum občanů o nutnosti změny, získali většinu ve sněmovně a spolu sestavili vládu pro budoucnost. Mé osobní přání je, aby naše koalice SPOLU vyhrála volby a Petr Fiala se stal premiérem. Udělám pro to maximum.

Jste podnikatel. Vláda představila řadu programů na pomoc firmám i jednotlivcům, ale například naposledy systém skončil technickými problémy a v podstatě fiaskem. Jaké jsou z vašeho pohledu dopady opatření vs. pomoci? Pokud krize potrvá ještě dlouhou dobu, zůstanou ještě nějací podnikatelé, otevřou zase hospody?

Programy pomoci pro podnikatele trpí těžkou nemocí přehnané byrokracie, jsou pomalé a bohužel jimi propádavají stále různé skupiny podnikatelů. Jednoduché řešení je v odškodňovacím zákoně, který jsme navrhli vládě, svolali pro jeho projednání mimořádnou schůzi ve sněmovně, ale zatím byl odmítnut. Budeme za něj bojovat do posledního dechu, protože je jednoduchým a přehledným řešením pomoci podnikatelům zasaženým vládními opatřeními. Zavřeným provozům by stát hradil 100 % fixních nákladů a v případě omezení 50 %. Obávám se, že s naší vládou bude krize trvat déle, než je nezbytně nutné, a bude mít na svědomí ještě mnoho podnikatelských životů. Vloni skončilo 100 tisíc podnikatelů, a to je teprve začátek. Logicky to odnesou především hospody a provozy navázané na cestovní ruch.

()

Máte nějakou osobní zkušenost s některým z těchto programů?

Mám zkušenost s většinou programů ,ať z důvodu politických, tak ryze praktických s ohledem na to, že jsem také podnikatelem. Například čerstvá zkušenost je s programem Covid nájemné. Vyplnit žádost se všemi náležitostmi byla otázka zhruba 16 hodin. Nechápu, na co stát měl EET nebo daňová přiznání, když data z nich nepoužívá. Co je ale velká nepříjemnost, je to, že podnikatel nejdříve musí vše zaplatit, a pak snad přijde podpora. V době, kdy otáčíte každou korunu a cashflow skomírá, je tato podmínka opravdu nesmyslná. Nemůžu se tak zbavit dojmu, že vláda chce, aby si na podpory sáhlo co nejméně podnikatelů a živnostníků.

Kdybyste měl říci nějaký krok, který vláda neudělala a který skutečně citelně chybí právě v otázce opatření na pomoc OSVČ, co by to bylo?

Chybí mi pokračování programu Antivirus C, neboli odpuštění části odvodů na sociální pojištění, nebo zrušení povinnost danění kompenzačního bonusu. Na jaře se nedanil. Nyní ano, takže de facto potichu byl snížen o zhruba třetinu.

Jak se díváte na objevující se informace o lidech, kteří přednostně dostali vakcínu, a zároveň na to, že v pondělí odešel národní koordinátor pro očkování? Dostaneme se vůbec z této krize?

Upřímně mi jakákoliv protekce vadí, a tím pádem i nějaké pokoutné, přednostní očkování. Je to na úkor lidí, kteří jsou mnohem víc ohrožení, a od těch, co předbíhají ve frontě, je to krajně neohleduplné a sprosté. Nedivím se, že národní koordinátor odešel. Pracovat v neustálém chaosu pod vedením psychopata, který mění názor třikrát denně, to je pak jakákoliv delší pracovní aktivita opravdu bojem o vlastní zdraví. Přesto jsem optimista a věřím, že se z krize dostaneme navzdory diletanství naší vlády. Bude to trvat déle a za větší cenu.

Jakuba Katalpa (Nakladatelství Host)

Měla by koalice SPOLU představit stínovou vládu?

Určitě o tom budeme diskutovat. Vytvořili jsme funkční tým odborníků Anticovid tým, který je složen ze zástupců TOP 09, ODS a KDU-ČSL včetně mé maličkosti. Každý týden předkládáme zpětnou vazbu na vládní rozhodnutí a hlavně přicházíme s našimi konstruktvními návrhy v oblasti zdravotnictví, školství a ekonomiky zaměřenými na podnikatelské prostředí, což je převážně má parketa. Kupříkladu jsem představili i modifikovaného PSA, který nepotřebuje v nižších stupních nouzový stav.

Ze sněmovny odešel výrazný politik TOP 09 Miroslav Kalousek. Co to znamená pro TOP 09 a pro vás osobně?

Mirek Kalousek bude ve sněmovně jednoznačně chybět. Je to pan politik, ať si o něm myslí lidé cokoliv. Důležité je, že neodchází. Mám radost, že je ochotný nám dále radit a předávat své bohaté zkušenosti. Takže i když o něj přicházíme ve sněmovně, tak naštěstí o něj nepřicházíme v TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]