Místopředseda TOP 09 píše Babišovi: Z podnikatelů děláte parazity. Jste jako baron Prášil

Lukáš Otys se zákuskem pro Babiše (Lukáš Otys / TOP 09)

Lukáš Otys se zákuskem pro Babiše | FOTO: Lukáš Otys / TOP 09

Místopředseda TOP 09 a provozovatel cukrárny Lukáš Otys napsal otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi kvůli situaci podnikatelů, kterým vláda podle něj nepomáhá. Psaní donesl na Úřad vlády a přidal k němu speciální zákusek, který Babiše ukazuje jako barona Prášila. Dopis přináší deník FORUM 24 v plném znění.

Vážený pane premiére,

oslovuji Vás nejen jako místopředseda TOP 09, ale především jako malý podnikatel, na kterého těžce dopadají současné vládní zákazy a opatření. Následky Vašich chaotických rozhodnutí denně zažívám na vlastní kůži. Jako politik mám sice většinu informací doslova „z první ruky“.  Nicméně orientovat se v tom, co rozhodnete a následně změníte během několika hodin, považuji za nadlidský úkol.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

S každou další tiskovou konferencí Vaší vlády trnu, neboť mi záhy po jejím skončení volají kamarádi podnikatelé. Nechápou logiku opatření, pídí se po vysvětleních a celkově ztrácí orientaci ve vládních nařízeních. 

Odpovídám jim jen stroze, že logiku v opatřeních postrádám také, a přeji jim, ať se hlavně obrní trpělivostí. 

Před rokem jsem byl vůči Vám a Vaší vládě shovívavý. Chápal jsem, že se musí jednat rychle. Dnes už vidíme, že se to nepovedlo, a nebýt lidí, kteří se s tím tak nějak poprali na vlastní pěst, ušili si roušky, postarali se o své blízké, byli bychom na tom ještě hůře. 

Ale být liknavý i teď po roce?! Pořád zápolíme se stejným virem, který se víceméně chová podobně. Takže se šíří, když se potká nakažený se zdravým, a logicky se šíří víc bez roušky než s ní. Jak je možné, že ani po roce nemáte plány pro různé vývoje? Co ve vládě celou dobu děláte? Kšeftujete s rouškami, testy a respirátory? Nebo se prostě snažíte urvat, co zbylo?

Proč alespoň nepřestanete slibovat nesmysly? Proč neřeknete na rovinu, že je Vám jedno, kolik lidí umře a kolik podnikatelů skončí na pracáku? Bylo by to tvrdé, ale určitě by to bylo milejší než to, co předvádíte. Jinak fakt nechápu, jak je možné, že jste slíbil pomoc 1200 miliard a ve skutečnosti je to 217 miliard. 

Jan Hamáček a Tomáš Petříček (ČTK)

Proč jste zasel mezi lidi pocit, že podnikatel je nenažraný parazit, který vysává náš stát a jen fňuká? Možná se tak vidíte sám, ale většina z nás si chce jen plnit sen a podnikáním zabezpečit svou rodinu. Jenže Vy jste lidem, kteří jsou zaměstnanci, dodal falešný pocit, že my podnikatelé jsme ti špatní a nevíme, co s penězi. Jezdíme na předražené dovolené a kupujeme si drahá auta. To je fakt mimo realitu. 

Pokud malí a střední podnikatelé padnou, kdo bude lidi zaměstnávat? Co uděláte s těmi, kteří ještě budou schopni podnikat? Zvýšíte jim daně a necháte je zaplatit za Vaši neschopnost?

Jsme ve stavu, kdy si často na Vaši vychvalovanou podporu nedosáhneme. Když už dáme dohromady veškerou byrokracii, stejně nám pomoc nepokryje ani náklady. V bankách se s námi už vůbec nikdo nebaví. Z čeho bychom asi spláceli úvěry, když ne vlastní vinou nepodnikáme? Vaše záruky pomůžou maximálně těm, kteří by se bez úvěru obešli tak jako tak. 

Po roce Vašeho vládnutí s covidem jen přežíváme a modlíme se, aby tohle skončilo. Když spíme, tak sníme o tom, aby Vaše hrůzovláda konečně skončila. 

Eric Drooker

Jste jako pověstný baron Prášil, který se chlubí cizím peřím a slibuje nesplnitelné. Pokud chceme, aby Česká republika byla zase jednou prosperující stát, nezbývá nám než Vás podobně jako Prášila vystřelit pryč do zapomnění. 

Máme v cukrárně, která snad přežije navzdory Vaší politice, tradici na Velikonoce vytvořit Egg Tropeziene, které odráží společenskou náladu nebo významnou událost.

Proto Vám nesu symbolicky na konci nouzového stavu, který jste zneužil spolu s Vaší vládou ke zdecimování naší země, děravé vejce (tak, jak jsou děravé státní finance a zrezlé podnikatelské prostředí) s Vaší podobiznou a virem. Oba si zasloužíte zmizet nadobro z naší země a moc si přeji, aby se tak stalo nejpozději v podzimních volbách. 

S pozdravem

Lukáš Otys – malý podnikatel

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články