Místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná si z prstu vycucala příměr, kterým se snaží poukázat na nespravedlnost na světě

Eric Drooker

Poslankyně Evropského parlamentu a místopředsedkyně Komunistické strany Čech a Moravy pro evropské záležitosti a občanský sektor Kateřina Konečná se na webu KSČM pozastavila nad tím, kolik vydělává americký podnikatel Jeff Bezos, který je zakladatelem, prezidentem a výkonným ředitelem obchodního řetězce Amazon. Konečná se z něj snaží vytvořit symbol do očí bijící nespravedlnosti, která je podle ní vlastní současnému systému. Bohužel přitom poněkud ohýbá realitu.

„Jeff Bezos, majitel nadnárodního řetězce Amazon a podle několika žebříčků nejbohatší člověk planety, vydělá každé 3 vteřiny tolik, jako průměrný Čech za celý život. Jen během chvíle, kdy jste četli toto jednoduché sdělení, vydělal víc než průměrná česká rodina za celý rok,“ líčí skandální fakta ohledně toho, na kolik si každou vteřinu Bezos přijde, dlouholetá poslankyně a posléze europoslankyně Konečná.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Z čeho při svých závěrech vychází? Je pravda, že velikost Bezosova majetku roste, protože stoupá cena akcií společnosti Amazon, které vlastní. Ty se aktuálně prodávají za více než 3000 dolarů, přitom před rokem to bylo kolem 1970 dolarů. Na konci loňského roku ovšem stály ani ne 1850 dolarů a když se letos po polovině března propadly nejhlouběji, stála jedna akcie jen 1785 dolarů, přitom ještě měsíc předtím to bylo 2170 dolarů.

Co z toho všeho plyne? Hodnota akcií jde zkrátka nahoru a dolů a není možné, když se zrovna daří a akcie rostou, tvrdit, že někdo něco vydělal. Stejně jako nehovoříme o tom, když se zvýšila cena rodinného domu, ve kterém někdo bydlí, že dotyčný vydělal milion nebo dva – nevydělal, jeho dům má sice větší cenu, ale zisk bude realizovat, teprve až ho prodá. Do té doby z toho nic nemá. Něco jiného by bylo, kdyby uvedené sumy, o kterých Konečná mluví, Bezos získával na dividendách, ty ale Amazon nevyplácí.

Europoslankyně pak snadno může pokračovat ve své horlivé kritice, při které si přihřívá svou polívčičku, když se na skutečnost moc neohlíží: „Až vám někdo bude tvrdit, že my komunisté jsme nepřející lidé, kteří jenom chtějí srazit na kolena ty úspěšné a protěžovat nemehla, tak jim řekněte výše uvedenou informaci. Tomuto člověku stačí pár vteřin, aby vydělal tolik, kolik za celý život vydělá například lékař, který každý den zachraňuje lidské životy. Za pár okamžiků má v kapse víc než někdo, kdo celý svůj život zasvětil pomoci svým bližním a své znalosti a schopnosti využívá, aby lidé mohli být zdraví a prožít šťastný život, nebo někdo, kdo se stará o naši bezpečnost či naše děti.“

Nůžky mezi nejbohatšími a zbytkem občanů

Bohužel to, co Konečná předvádí, je čirá demagogie. Můžeme se sice dočíst, o kolik stovek miliard korun vzrostl majetek Jeffa Bezose za několik posledních měsíců, a z toho si následně vypočítat, že za pár vteřin vydělá více než lékař, který zachraňuje lidské životy, za celou svoji praxi. Jenže o takových penězích není možné říct, že si je Bezos vydělal.

Eric Drooker

Už jen proto, že kdyby se ze dne na den rozhodl všechny své akcie prodat, nikdy by za ně tolik peněz neutržil, protože by jejich cena šla v důsledku toho rapidně dolů. Další věc je, že cena akcií Amazonu neroste jen kvůli tomu, že internetovému obchodu v současné době kvete byznys, což je samozřejmě také pravda – především se ale jejich cena zvyšuje proto, že je po nich vysoká poptávka a všichni si je chtějí koupit. V tomto smyslu je možné říct, že jejich růst je výsledkem demokratické volby, kdy zkrátka spousta lidí tyhle akcie chce a je ochotna za ně hodně zaplatit.

Místopředsedkyně komunistů svoji úvahu uzavírá slovy: „Pokud vám někdo bude tvrdit, že my komunisté chceme nespravedlivě trestat úspěšné, tak mu řekněte, že se velmi plete. My totiž chceme pravý opak. Chceme, aby ti, kteří pracují pro společnost a bez jejichž práce bychom se neobešli, nemuseli třít bídu s nouzí. To je podle mého opravdová spravedlnost a ne to, že se neustále rozšiřují nůžky mezi nejbohatšími a zbytkem občanů.“

V tomto kontextu existuje jednoduchý recept, který může Konečná realizovat, pokud myslí svoje slova vážně a opravdu jí vadí, že hodnota Bezosova majetku tak strmě stoupá – přemluvit davy lidí na celém světě, aby si proboha ty akcie Amazonu přestaly kupovat.

Evropská poslankyně by však asi chtěla, aby ty hromady akcií nikdo ani nemohl vlastnit. Anebo to možná ani nechce a pouze potřebuje mobilizovat své potenciální voliče tím, že poukazuje na to, že jsou tady lidé, kteří si za tři vteřiny vydělají tolik co jiní za celý život. Neříká v tom ale celou pravdu, a tím manipuluje veřejnost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články