Místopředsedovi ČSSD vadí, že Karel Havlíček sedí na dvou židlích, tak proč s tím proboha sociální demokraté něco nedělají

Michal Šmarda a Jan Hamáček míří k Jaromíru Soukupovi (archiv + ČTK)

Michal Šmarda a Jan Hamáček míří k Jaromíru Soukupovi | FOTO: archiv + ČTK

Starosta Nového Města na Moravě a místopředseda sociální demokracie Michal Šmarda napsal krásný tweet: „Nebylo by opravdu lepší, kdyby se té dopravě někdo věnoval na plný úvazek? To přece vážně není legrace a bokovka pro někoho, kdo se na průmyslu nudí… #cd #doprava #odpovednost.“ Člověk by měl chuť Šmardovi zatleskat, má to ale jeden malý háček.

ČSSD sedí ve vládě, ve které Karel Havlíček působí jako ministr průmyslu a obchodu a současně jako ministr dopravy, takže pokud se to Šmardovi nelíbí, může s tím jako představitel koaliční strany něco dělat. Tedy aspoň teoreticky, kdyby sociální demokracie byla co k čemu a na něco se zmohla a kdyby místopředseda partaje nebyl se svým názorem na Havlíčkovo mnohoobročnictví mezi spolustraníky osamocený.

Sociální demokraté ale s největší pravděpodobností nic nepodniknou a Šmarda zůstane u pouhého tweetování. Přeci jen sociálnědemokratická partaj dopustila, aby situace, kdy Havlíček vede dvě ministerstva, vůbec nastala.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Pokud to nechala dojít až sem, těžko si představit, že by teď prosadila nějakou změnu. Už na začátku neměla nic takového dopustit. Problém je v tom, že ČSSD je neuvěřitelně slabá a zároveň lpí na vládních postech a nechce se jich vzdát.

Nakonec dokladem toho, jak neschopná si něco prosadit sociální demokracie je, byla i peripetie, která se odehrála v loňském roce kolem Michala Šmardy a jeho nominace do čela rezortu kultury. Sociální demokraté ho sice na ministra navrhli, nedokázali si však už prosadit, aby ho prezident Miloš Zeman ministrem skutečně jmenoval. ČSSD nedovedla premiéra Andreje Babiše dotlačit k tomu, aby to na Zemanovi vyvzdoroval a šel s ním kvůli tomu do střetu. Raději srazila podpatky a přišla s novým kandidátem.

Už jen z toho je zjevné, jak na tom sociální demokracie je. Pokud by opravdu chtěla něco udělat se dvěma rezorty Karla Havlíčka, musela by být ochotná kvůli tomu odejít z Babišovy vlády, což asi nebude. Šmarda své spolustraníky může zkusit přesvědčit o opaku, a když se mu to nepovede, může aspoň rezignovat na post stranického místopředsedy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]