Místostarosta za ANO Fichtner měl ovlivňovat výběrové řízení

Eric Drooker

Další Babišův muž je podezřelý z nestandardního jednání. Matěj Fichtner, který má na Praze 8 na starosti školství totiž podle některých informací ovlivňuje volbu ředitele Základní školy Glowackého. Člen ANO, který měl kvůli podvodům problémy už v TOP 09, kde působil v minulosti, měl prosazovat vlastní kandidátku a v momentě, kdy nezvítězila, prohlásil, společně s dalšími radními, výběrové řízení za neplatné. Odborový svaz Základní školy v Praze 8 se zastal učitele Josefa Buchala. Ten vyhrál řízení na místo ředitele, radní Prahy 8 však chtějí vypsat novou soutěž. V dopise, který radnici zaslala předsedkyně odborářů a učitelka Hana Klimková nabádá k přehodnocení usnesení. Buchal zároveň poslal všem zastupitelům dopis, v němž popisuje podle něj nestandardní průběh řízení. Místostarosta pro školství Matěj Fichtner se k záležitosti odmítl vyjádřit.

Doporučovaný kandidát bezdůvodně zpochybněn

Buchala v řízení doporučila školská i výběrová komise. „Prosíme Vás o revokaci Vašeho zamítnutí. Věříme, že nezvítězí klientelismus a politické handrkování nad zdravým rozumem,“ uvedla Klimková v dopise. Buchal si podle ní vybudoval dobré jméno mezi laickou i odbornou veřejností. „Jsme přesvědčeni, že nebyl žádný důvod tato doporučení dvou komisí složených z kompetentních odborníků zpochybnit,“ píše dále.

Zároveň upozornila na to, že jmenování ředitele ještě před koncem školního roku usnadní chod školy. „Umožnilo by v klidu připravit pedagogům úvazky, předměty a další věci v novém školním roce. Takto nevíme, jaké předměty bude nový ředitel/ředitelka mít v aprobaci, popřípadě jaké učitele bude škola přesně potřebovat,“ píše v dopise.

Eric Drooker

Fichtner licitoval o podmínkách zvolení

Vyjádření zastupitelům ve čtvrtek zaslal také Buchal. V něm píše o své schůzce s Fichtnerem a jednou neúspěšnou uchazečkou. „Ve druhé části se na mě obrátil se svými osobními návrhy, že mě jmenuje ředitelem ZŠ Glowackého za předpokladu, že přítomnou účastnici jmenuji svojí zástupkyní,“ píše v dopise zastupitelům. Dodal, že to odmítl.

Fichtner se dnes k tvrzení Buchala nechtěl vyjadřovat. „Ke mně se žádný dopis nedostal, tak na něj nemohu reagovat. Asi jej poslal všude možně, jen ne tam, kam měl,“ napsal ČTK. Přijetí dopisu do e-mailových schránek zastupitelů Prahy 8 ČTK potvrdilo několik z nich.

Opozice se kvůli výběrovému řízení pokusila na květnovém zasedání zastupitelstva Fichtnera neúspěšně odvolat.

Vyhrocená změna ředitele

Buchal měl nahradit odvolaného ředitele Miroslava Korandu, jenž dal loni v dubnu pohlavek jednomu z žáků sedmé třídy. Incident se odehrál při hodině matematiky, kdy údajně žák opakovaně vyrušoval. Žák vyhledal ošetření a jeho matka podala stížnost k České školní inspekci. Na Korandovu stranu se postavili rodiče a ředitelé škol a učitelé z Prahy 8, kteří sepsali petici, v níž chtěli, aby školu vedl dál.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články