V Rusku dochází k výrazné změně nálady, protože nad jeho ekonomikou se stmívá a invaze na Ukrajinu způsobuje velké problémy. Zatímco začátek plnohodnotné války prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině byl v televizních studiích přivítán jásotem, realita přinesla vystřízlivění i těm nejprokremelštějším znalcům a expertům ruské státní televize.
Kremlem kontrolovaná státní média se snaží převrátit situaci naruby a ze všech obětí obviňují oběti ruské agrese. Jenže situace je taková, že začíná být těžké něco maskovat, a někteří odborníci už se nejspíš nechtějí cítit příliš trapně.
Článek, který napsala Julia Davis na The Daily Beast, popisuje trapné okamžiky, které si musel ve svém vlastním studiu prožít proslulý putinovský moderátor.
„Ve středečním vydání pořadu státní televize Večer s Vladimirem Solovjovem moderátor tvrdil, že následky ruského bombardování porodnice z tohoto týdne jsou ‚falešné‘, nikdo tam nebyl zraněn, přestože na fotografiích byly těhotné ženy vynášeny z místa výbuchu, při kterém zemřelo nejméně jedno dítě. Host pořadu 60 minut minulou sobotu dokonce tvrdil, že Ukrajinci ‚střílejí jeden po druhém a obviňují nás‘.“
Jenže pozvaní hosté reagovali jinak, než Solovjov očekával:
„Andrej Sidorov, proděkan pro světovou politiku na Moskevské státní univerzitě, varoval: ‚Pro naši zemi nebude toto období jednoduché. Bude velmi obtížné. Možná bude ještě obtížnější, než bylo pro Sovětský svaz od roku 1945 do 60. let 20. století…‘. Jsme více integrováni do světové ekonomiky než Sovětský svaz, jsme více závislí na dovozu – a hlavně studená válka je především válkou myslí. Sovětský svaz měl bohužel konsolidační myšlenku, na které byl jeho systém postaven. Na rozdíl od Sovětského svazu Rusko nic takového nabídnout nemůže.‘“
Poté filmař Karen Šachnazarov: „Válka na Ukrajině vykresluje děsivý obraz, má velmi tísnivý vliv na naši společnost. Ukrajina, ať už se na ni díváte jakkoli, je něco, s čím má Rusko tisíce lidských vazeb. Utrpení jedné skupiny nevinných nekompenzuje utrpení jiných nevinných lidí… Nevidím pravděpodobnost denacifikace tak obrovské země. Museli bychom přivést 1,5 milionu vojáků, abychom ji celou ovládli. Zároveň nevidím žádnou politickou sílu, která by ukrajinskou společnost konsolidovala proruským směrem.“
Šachnazarov se ovšem uchýlil k tradičním propagandistickým obratům, které převládají v ruských státních médiích, a obvinil Spojené státy, že válku rozpoutaly. Už tím, že naznačuje, že na to Rusko naletělo, ale oficiální linii zpochybňuje: „Čeho prodlužováním války dosahují? Především se mění veřejné mínění v Rusku. Lidé jsou šokováni masami uprchlíků, humanitární katastrofou, lidé si začínají představovat sami sebe na jejich místě. Začíná je to ovlivňovat. Říkat, že to dělají nacisté, není úplně přesvědčivé… Navíc je začnou ovlivňovat ekonomické sankce, a to vážně. Pravděpodobně nastane nedostatek. Spoustu produktů nevyrábíme, dokonce ani ty nejjednodušší. Bude nezaměstnanost. Oni ty sankce opravdu promysleli.“
Semjon Bagdasarov, ruský expert na Blízký východ, pochmurně prohlásil: „Dopad sankcí jsme zatím ani nepocítili… Musíme být připraveni na úplnou izolaci. Nepanikařím, jen nazývám věci pravými jmény.“
Dmitrij Abzalov, ředitel Centra pro strategickou komunikaci, upozornil, že i když se ceny energií pro většinu Západu zvýší, Rusům to příliš neuleví: „Stále to budeme my, kdo ponese konečný úder, a to nesrovnatelný, i když ostatní země také utrpí určité ztráty. Všichni půjdeme do pekla společně – možná s výjimkou Číny –, ale jít do pekla společně s Francouzi nebo Němci našim lidem na náladě nepřidá.“
Solovjev dodal: „Je to děsivá válka, kterou proti nám vede Amerika.“
Aby moderátor odlehčil náladu ve studiu, pustil další klip Fox News s Tuckerem Carlsonem. Tam se mluvilo o snadném vojenském vítězství Ruska nad Ukrajinou a o jeho naprosté neporazitelnosti vůči západním sankcím. To Solovjovovi nejspíš trochu zlepšilo náladu.