Mladá egyptská kapitánka si přečetla zprávy a zjistila, že prý ucpala Suez. Byla stovky kilometrů daleko

AASTMT

Kapitánka Marwa Elselehdar. | FOTO: AASTMT

Minulý měsíc si Marwa Elselehdar všimla něčeho zvláštního. Objevily se zprávy o obrovské kontejnerové lodi Ever Given, která se zaklínila přes Suezský průplav a zastavila jednu z hlavních světových námořních tras. Ale když se pak podívala do telefonu, zjistila ještě něco, že po celém internetu se vykládá, že za to může ona.

„Byla jsem v šoku,“ říká Marwa, první ženská kapitánka lodi v Egyptě. Měla na šok nárok, protože v té době byla stovky kilometrů daleko a jako první důstojník velela lodi Aida IV v Alexandrii. O nezvyklém příběhu referuje BBC.com.

archiv

Plavidlo, které patří egyptskému úřadu pro námořní bezpečnost, provádělo zásobovací mise v Rudém moři. Používá se také k výcviku kadetů z Arabské akademie pro vědu, technologii a námořní dopravu (AASTMT), regionální univerzity provozované Arabskou ligou.

Pověsti o roli Marwy Elselehdarové v kauze lodi Ever Given byly do značné míry šířeny screenshoty falešného novinového titulku, který byl původně publikován na Arab News. Zfalšovaný snímek se zdá pocházet z původní reportáže Arab News z 22. března. Tam byla ale Marwa chválena jako první kapitánka egyptské lodi. Snímek pak byl mnohokrát sdílen na Twitteru a Facebooku.

Několik twitterových účtů pak pod jejím jménem také rozšířilo nepravdivá tvrzení, že byla zapletena do záležitosti lodi Ever Given.

Devětadvacetiletá Marwa Elselehdar řekla BBC, že nemá ponětí, kdo příběh rozšířil jako první a proč to udělal.

„Měla jsem pocit, že se na mě mohli zaměřit možná proto, že jsem v tomto oboru úspěšná žena, nebo proto, že jsem Egypťanka, ale nejsem si jistá,“ řekla.

V současné době tvoří ženy podle Mezinárodní námořní organizace na celém světě pouze dvě procenta námořníků.

archiv

Marwa říká, že vždy milovala moře, a aby se přidala k obchodnímu námořnictvu, se rozhodla poté, co se i její bratr zapsal na AASTMT. Ačkoliv akademie v té době přijímala jen muže, přesto se přihlásila a po právním přezkoumání tehdejším egyptským prezidentem Husním Mubarakem jí bylo povoleno nastoupit. Během studií pak podle svých slov čelila sexismu na každém kroku. „Na palubě byli všichni starší muži s odlišným smýšlením, takže bylo těžké najít podobně smýšlející lidi, se kterými by se dalo komunikovat,“ říká. „Bylo náročné projít si tím sám a být schopen to překonat, aniž by to ovlivnilo mé duševní zdraví. Lidé v naší společnosti stále ještě nepřijímají myšlenku, že by dívky pracovaly v moři daleko od svých rodin po dlouhou dobu,“ dodává. „Ale když děláte to, co milujete, není nutné, abyste hledali souhlas u všech.“

Po promoci se Marwa vypracovala na hodnost prvního důstojníka a stala se kapitánkou lodi Aida IV, která v roce 2015 byla prvním plavidlem plujícím po nově rozšířeném Suezském průplavu. V té době byla nejmladší a první egyptskou kapitánkou.

Marwa se nejdřív obávala, že by tyto pověsti mohly poškodit její další dráhu, ale setkala se i s velkou podporou. Příští měsíc by měla složit poslední, závěrečné zkoušky a získá plnou hodnost kapitánky a doufá, že tak umožní podobnou cestu i dalším ženám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner