Mladá fronta DNES lobbuje za zájmy koncernu Agrofert

Eric Drooker

Nezávislost na svém majiteli Andreji Babišovi zdůrazňují zástupci MF DNES kdykoliv na ministrův vliv na fungování novin přijde řeč. Jiné to však je v případě, že se jedná o Babišovu firmu Agrofert. Prosazování jejích zájmů je totiž na stránkách deníku patrné. Naposledy se MfD rozhodla podpořit jednu ze společností koncernu, která má na starost sběr a třídění odpadu.

Okrajové téma, kterým se zabývá pouze pár odborníků, dokonce dostalo velký prostor na titulní straně středeční Mladé fronty. V době, kdy ve Francii došlo k tragické havárii letadla, deník řešil odpady. Důvod je jednoduchý, Agrofert se snaží snížit poplatky, které musí ze zákona hradit za vyrobené obaly. Kvůli tomu se Babišův koncern stal významným akcionářem firmy Interseroh, která by chtěla nahradit EKO-KOM, který je v oboru recyklace zatím jedinou autorizovanou společností.

Je nutnost prosazovat Babišovy zájmy

Právě EKO-KOM poznal, jak to vypadá, když Babišův deník začne prosazovat zájmy firem svého majitele. Přitom podle dostupných informací není žádný důvod měnit systém sběru odpadů, protože právě ten náš patří k jednomu z nejefektivnějších v Evropě. Oproti tomu firma Interseroh je podle zjištění Svobodného fóra přinejmenším pochybná. Společnost, která byla založena nedlouho před podáním žádosti na ministerstvo, není schopná poskytnout seznam vedení firmy a podle dostupných údajů v současné době zaměstnává pouze jediného člověka.

Důvod pro touhu získat odpady pod svou kontrolu je jednoduchý: ulevit Agrofertu při placení poplatků. Interseroh je však zatím v dost nevýhodné situaci, o které Mladá fronta DNES nepochopitelně mlčí. Firma spadající pod Agrofert má totiž za sebou i zamítnutí žádosti, ke kterému vedlo několik důležitých skutečností. Společnost například nesplnila povinnost zajistit dostatečnou sběrnou síť kontejnerů ani neposkytla nutné finanční záruky a dlouhodobou udržitelnost systému. Zamítnutí podpořilo i Ministerstvo průmyslu a obchodu, takže nejde pouze o mezifiremní boj.

Nezávislost na majiteli moc neplatí

Všechny tyto skutečnosti Mladá fronta Dnes pominula, naopak vyzdvihuje, jak je Interseroh tím pravým subjektem, který prospěje celému systému sběru a třídění odpadu. Text článků je dokonce velmi podobný tomu, který na webových stránkách Interserohu vyšel pouhé dva dny před publikací v Mladé frontě DNES. Deklarování nezávislosti listu na Babišovi a jeho politicko-podnikatelských aktivitách tak již po několikáté nefunguje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]