Mladá Ukrajinka informuje o válečném dění. Její TikTok využívají i světoznámá média

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Záběry z války na Ukrajině jsou děsivým svědectvím agresivního chování Ruska vůči suverénní demokratické zemi. Přesto je nutné je ukazovat světu, aby si všichni uvědomili, že Vladimir Putin páchá válečné zločiny. Ví to i mladá Ukrajinka, na kterou upozornil server BBC.

Marta Vasyutaová je devatenáctiletou dívkou, která jako spousta jejích vrstevníků používá populární sociální síť TikTok. Poté, co však začala invaze ruských vojsk na Ukrajinu, Marta absolutně změnila styl svých příspěvků.

()

Díky tomu se z účtu, sledovaného několika stovkami lidí, stal celosvětový hit, který zaujal miliony uživatelů TikToku. Když začala válka v její rodné zemi, byla Marta na návštěvě u přátel ve Velké Británii. Odtud sledovala hrůzy, které se na Ukrajině dějí. 

Okamžitě se rozhodla, že informace o zvěrstvech, páchaných ruskými vojsky musí vidět co nejvíc lidí. „Chci jen, aby lidé pochopili, že Ukrajina není jen problémem Ukrajinců, je to problém všech,“ zdůraznila.

Mladá dívka, tedy začala procházet ukrajinské kanály v komunikační aplikaci Telegram, jehož popularita je zde značná. Marta si začala ukládat videa, která uživatelé Telegramu sdíleli. „Můj telefon je úplně plný všech videí a zpráv, které jsem našla,“ říká dívka.

Nezanedbala ani zjišťování, zda se nejedná o falešná videa či ruskou propagandu. Pokud ověřila pravost, dala klipy na svůj účet, pak si šla lehnout. „Ráno jsem se probudila, zkontrolovala TikTok a videa už měla devět milionů zhlédnutí,“ vzpomíná.

Marta se přes noc stala influencerkou. Její videa mají nyní více než 17 milionů lajků a sleduje ji přes 200 000 lidí. „Když vidím taková čísla, tak to prostě nemůžu pochopit,” přiznává.

(Profimedia)

Odborníci přesto varují, že se na TikToku také množí dezinformace. Marta připouští, že snaha ověřit obsah může být obtížná. I když je video z Ukrajiny a lidé mluví ukrajinsky, může jít o záběry z dlouhého konfliktu na východě země, který začal v roce 2014.

Některá z videí, která Marta našla na internetu a sdílela, využila i světoznámá média. Mladá Ukrajinka se diví, že přístup k informacím se tak změnil. „Někteří lidé nevěří ani profesionálním novinářům, dokonce ani ověřeným zdrojům,“ říká.

Výhodu ve svém počínání vidí v tom, že je obyčejnou ženou z “lidu”, což ji činí přístupnější pro větší okruh sledujících. Marta má na Ukrajině rodinu a obává se o její bezpečnost. Věří však, že šířením videí z války pomáhá světu, a zejména mladším divákům, vidět, co se na místě skutečně děje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články